Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obecnie w Gorzowie trwają prace związane z budową nowej sieci monitoringu oraz systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Nowy system monitoringu oraz wyświetlacze informujące o rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej mają być gotowe jesienią.

Tablice LED-dowe będą czarne, na nich jasnym kolorem wyświetlane będą informacje. Zostaną zamontowane na 27 przystankach. Wyświetlane będą: nazwa przystanku, aktualna godzina, numer linii, kierunek, w jakim będzie jechał autobus, a także czas przyjazdu i odjazdu. Ponadto na tablicy LED będzie informacja o jakości powietrza.

Tablice będą miały również funkcję syntezatora mowy, który odczyta treść aktualnie wyświetlanej informacji.

Realizacja projektu przewiduje także opracowanie systemu wraz z programem komputerowym, który będzie portalem pasażera oraz aplikacją na telefon. Przy tym rozwiązaniu będzie można sprawdzić odjazdy pojazdów komunikacji miejskiej z danego przystanku w telefonie. Zobaczymy aktualną pozycję autobusu lub tramwaju na mapie miasta, podobnie jak w bieżących komercyjnych rozwiązaniach komunikacyjnych typu uber/bolt.

Całość inwestycji (monitoring plus system dynamicznej informacji pasażerskiej) zrealizowana będzie za 8,6 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Tu zwrócisz książki czy płyty, nawet kiedy biblioteka jest zamknięta

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.