Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaproszenie prezydenta Jacka Wójcickiego przyjęło 25 samorządowców z całego województwa, reprezentujących wszystkie lubuskie Miejskie Obszary Funkcjonalne.

Współpraca lubuskich obszarów zintegrowanych, poznanie potrzeb i wzajemne wsparcie, może zdecydować o sukcesie MOF-ów. Ważna jest również wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk. Dlatego Wójcicki zaprosił do Gorzowa wszystkich partnerów, tworzących związki społeczno-gospodarczo-przestrzenne.

– Spotkaliśmy się, by podyskutować o propozycjach alokacji środków unijnych dla miejskich obszarów funkcjonalnych i ocenić skuteczność naszego działania – powiedział prezydent Wójcicki. – Nasze lubuskie ZIT-y gromadzą 64 procent lubuskiego społeczeństwa i zależy nam, by ten potencjał społeczny i gospodarczy został właściwie dostrzeżony. Nie chcemy rywalizować, ale liczymy na konstruktywne rozmowy, prowadzące do satysfakcjonującego podziału środków unijnych, które wpływają na rozwój naszych regionów.

Wszystkie lubuskie obszary funkcjonalne dyskutowały w Gorzowie o podziale środków unijnychWszystkie lubuskie obszary funkcjonalne dyskutowały w Gorzowie o podziale środków unijnych Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta Gorzowa

Uczestnicy spotkania zdecydowali o wyznaczeniu po dwóch przedstawicieli z każdego obszaru funkcjonalnego do kontaktów z urzędem marszałkowskim. Będą oni stanowili swoisty sztab operacyjny, usprawniający komunikację i podejmowanie decyzji.

Samorządowcy skupieni w lubuskich obszarach funkcjonalnych przygotują swoje stanowisko, w którym zaproponują propozycje alokacji środków z kolejnej unijnej perspektywy finansowej. Stanowisko zostanie przekazane zarządowi województwa lubuskiego.

Miejski Obszar Funkcjonalny to regionalna metropolia i powiązane z nią blisko, czyli funkcjonalnie, okoliczne gminy. Gorzowski MOF powstał w 2013 r. przed wejściem nowej unijnej perspektywy finansowej. Chodziło również o to, aby realizowane z unijnych pieniędzy programy sprzyjały integracji i budowaniu powiązań między gminami regionu.

Idea MOF-ów jest taka, żeby intensyfikować rozwój gospodarczy, ale też zintegrować miasta wojewódzkie z ich najbliższym otoczeniem, które choć podzielone na kilka gmin, tworzy de facto jeden obszar miejski. To otoczenie tworzą odrębne administracyjnie jednostki, ale łączy je wspólne oddziaływanie ekonomiczne, społeczne, przestrzenne i kulturowe. Tak utworzony organizm może wspólnie planować inwestycje, lepiej oddziaływać na plany rozwojowe oraz tworzyć spójne plany społeczne.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.