Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia, do wygrania nagrody rzeczowe i pieniężne. Finał konkursu odbędzie się 10 października, wtedy organizatorzy planują I Lubuski Oktober Fest.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W konkursie Lubuska Mega Dynia mogą wziąć udział szkoły, osoby fizyczne, organizacje i instytucje z naszego regionu. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.lubuskie.pl i do końca kwietnia przesłać go e-mailem na adres ksow@lubuskie.pl.

- Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie jedną paczkę nasion dyni olbrzymiej, które należy wysiać do ziemi. W paczce znajdzie się 10 nasion - opowiadał Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek woj. lubuskiego. - Gra idzie o wyhodowanie jak najcięższej, ekologicznej dyni. Uczestnicy będą mieli za zadanie udokumentować etapy wzrostu dyni poprzez przesłanie relacji fotograficznej. W konkursie mogą brać udział wyłącznie dynie wyhodowane z otrzymanych nasion.

Finał konkursu odbędzie się 10 października, jeżeli pozwoli na to sytuacja pandemiczna. Wtedy ma odbyć się I Lubuski Oktober Fest.

- Chciałbym zachęcić do czynnego udziału nie tylko szkoły, osoby fizyczne i organizacje, ale także Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa - mówił Zbigniew Kołodziej, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. - Sam jestem rolnikiem i wiem, jak proces uprawy wygląda od środka. Ten konkurs ma być nie tylko świetną zabawą, ale także lekcją na temat zdrowej żywności. Dynie w dniu finału zostaną zweryfikowane urządzeniem pomiarowym Greentest, w celu potwierdzenia, że podczas uprawy nie stosowano niedozwolonych środków chemicznych stymulujących wzrost. Także bardzo proszę stosować tylko naturalne sposoby uprawy.

Istnieje ponad 45 odmian dyni. Małe, średnie, duże i prawdziwe giganty. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wszystkie dynie są pomarańczowe. Wiele z nich jest zielonych, białych czy brązowych. Jedną z bardziej interesujących dyń jest dynia hokkaido, której w przeciwieństwie do innych odmian nie trzeba nawet obierać ze skóry.

Dynie działają przeciwzapalnie i antynowotworowo, wzmacniają układ odpornościowy i mają bardzo dobry wpływ na skórę. Dynie nie tylko zwalczają wirusy i pasożyty, ale także pomagają schudnąć.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej