Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

44 osoby liczy reprezentacja Polski, która 1 i 2 maja wystartuje w zawodach World Athletics Relays na Stadionie Śląskim. Biało-czerwonych zobaczymy we wszystkich planowanych konkurencjach. Nasi lekkoatleci wystartują w tradycyjnych sztafetach 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów, a także w biegach 4 x 200 metrów, 4 x 400 metrów MIX, 2 x 2 x 400 metrów oraz w sztafecie płotkarskiej.

– To dla naszych zawodników pierwszy sprawdzian w sezonie olimpijskim. Zawody na Śląsku pokażą, jak przebiegały dotychczasowe przygotowania. Reprezentacja trenuje teraz na Teneryfie, gdzie są komfortowe warunki pogodowe. Mam nadzieję, że start Polaków będzie udany, nasze sztafety mają o co walczyć. Stawką są przecież olimpijskie przepustki – powiedział Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Będzie to piąta edycja mistrzostw świata sztafet. Najlepsze zespoły w biegach  4x 100 oraz 4 x 400 metrów uzyskają w Polsce kwalifikację do tegorocznych igrzysk w Tokio oraz zaplanowanych na lipiec 2022 mistrzostw świata w USA.

Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów, tak samo jak na niedawnych halowych mistrzostwach Europy, jest typowana do sztafety 4 x 400 metrów. Znów zabraknie polskiej liderki Justyny Święty-Ersetic, która musiała mocniej zadbać o swoje zdrowie i skupia się na olimpijskich biegach w Japonii. Na liście startowej jest również druga gorzowianka Natalia Kaczmarek (4 x 400 metrów i 4 x 400 metrów MIX), która od kilku lat reprezentuje AZS AWF Wrocław.

O tym, że zawodnicy z ALKS AJP Gorzów, też mogą bić się o miejsca w sztafetach, sygnalizował trener Tomasz Saska. Nominacje to potwierdzają. Łukasz Żok może wystąpić w sztafetach 4 x 100 metrów i 4 x 200 metrów, a Daniel Sołtysiak w sztafecie 4 x 400 metrów. Czekamy zatem, co wydarzy się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Łukasz Żok, który 17 maja skończy 20 lat, na ostatnich halowych mistrzostwach Polski w Toruniu zdobył srebrny medal w finale na 200 metrów. - Czas 21,18 sekundy to jego świetny, nowy rekord życiowy - mówił po biegu w Toruniu trener Tomasz Saska. Żok dołączył do grupy treningowej ALKS AJP z początkiem obecnego rok akademickiego.

Daniel Sołtysiak 20 lat skończy we wrześniu. To ubiegłoroczny mistrz Polski U20 na otwartym stadionie w biegu na 400 metrów i sztafecie 4 x 400 metrów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.