Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie przygotowało wystawę pt. "Dwa dokumenty - dwie epoki", na której zaprezentowane zostały dwa akty erekcyjne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- W 2016 roku w związku z budową ronda u zbiegu ulic Sikorskiego, Dworcowej i Orląt Lwowskich podjęto decyzję o przesunięciu pomnika Adama Mickiewicza - opowiadała Agnieszka Dębska z działu ochrony zbiorów Muzeum Lubuskiego. - W październiku 2019 roku został on zdemontowany. 10 lutego 2020 roku, podczas rozbiórki jego postumentu, odkryta została metalowa tuba. Znajdowały się w niej dwa akty erekcyjne. Starszy, z 1945 roku, dotyczy niezrealizowanego pomnika Wolności. Natomiast akt z 1957 roku dotyczy budowy pomnika Adama Mickiewicza.

Z okazji Dnia Pioniera Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie przygotowało wystawę pt. "Dwa dokumenty - dwie epoki", na której zaprezentowane zostały oba akty erekcyjne.

Dokumenty poddano pieczołowitym pracom konserwatorskim i restauratorskim, więc po raz pierwszy są pokazane szerszej publiczności. Ponadto na ekspozycji można zobaczyć muzealia ilustrujące ideę budowy pomnika Wolności i historię powstania pomnika Adama Mickiewicza.

Wystawę można obejrzeć online na muzealnym kanale na YouTubie.

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej