Gorzowscy żużlowcy po niespodziewanej, bezcennej wygranej na otwarcie sezonu w Lesznie chcieliby od razu znów się sprawdzić, tym razem u siebie. Czy jednak aura będzie na tyle łaskawa, aby tor na "Jancarzu" był w najbliższą niedzielę przejezdny? - Tor wygląda nieźle, ma trochę popadać w sobotę, ale na niedzielę zapowiadają 19 stopni na plusie. Myślę, że potrenujemy, a potem bez przeszkód odjedziemy mecz z Motorem Lublin - powiedział trener Piotr Paluch, który od spotkania z Unią zastępuje Stanisława Chomskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żużlowcy oraz cała obsługa meczu przechodzą testy na koronawirusa przed każdym pojedynkiem. Trener Stanisław Chomski był już chory, ostatnio przyjął pierwszą dawkę szczepionki, a jednak przed meczem z Unią Leszno jego wynik nie był negatywny. Tak samo jak kierownika drużyny Krzysztofa Orła. Stal poprowadził do zwycięstwa 48:42 trener Piotr Paluch. Czy tak samo będzie w niedzielę? - Jest możliwe, że trener Chomski wróci na mecz z Motorem do zespołu. Oczywiście jestem gotowy, aby tak samo jak w Lesznie w razie potrzeby być z drużyną samodzielnie i również wypełnić obowiązki kierownika - mówił Paluch. - Ekipa jest zdrowa, nikt nie ma objawów podobnych do tych koronawirusowych. Tylko niektóre testy wyszły niejednoznaczne. Z tym problemem zmaga się cały świat i my też musimy się stosować do obowiązujących regulaminów oraz obostrzeń.

W Motorze Lublin pozytywne testy mieli Grigorij Łaguta i Jarosław Hampel, dlatego mecz tej drużyny z Częstochową został przełożony na 23 kwietnia. Z lubelskiego klubu dochodziły też sygnały, że Hampela koronawirus mocno osłabił. Z jego zdrowiem musi być już jednak lepiej, skoro znalazł się w składzie na mecz z Gorzowem. Chyba, że goście skorzystają z zastępstwa zawodnika, a w przypadku Hampela mają taką możliwość.

Motor w końcu chciałby awansować do fazy play-off, a mają w tym pomóc zimowe transfery. Hitem były przenosiny z Leszna do Lublina 22-letniego Dominika Kubery. Sęk w tym, że ten żużlowiec na pewno przeciwko Stali nie pojedzie, bo w nowym klubie zostanie zatwierdzony najwcześniej 19 kwietnia, w pierwszym, tegorocznym oknie transferowym. Dlaczego? Działacze Motoru nie chcieli płacić Unii 800 tys. zł ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika. Kontraktując Kuberę już w trakcie rozgrywek, formalnie jako zawodnika bez klubu, ten obowiązek odpada.

W składzie na pojedynek w Gorzowie za Kuberę jest 21-letni Rosjanin Mark Karion, mający za sobą jedynie niezłe występy w lidze rosyjskiej. Zobaczymy, czy w niedzielę Karion w ogóle pojawi się na torze. Może od początku będą go zastępować juniorzy.

Parę młodzieżową Motor ma świetną. Do Wiktora Lamparta dołączył Mateusz Cierniak z Unii Tarnów. Pozycję krajowego seniora wypełnił doświadczony Krzysztof Buczkowski (wcześniej GKM Grudziądz).

Po meczu w Lesznie w naszej drużynie średnią minimum 2 pkt na wyścig mogą się pochwalić Bartosz Zmarzlik, Słowak Martin Vaculik i... młodzieżowiec Kamil Nowacki. Bez wątpienia 21-latek był bohaterem Stali w wygranym starciu na torze Unii.

Jakie przełożenie na zdobyte punkty i skuteczną jazdę w Lesznie miały dla Nowackiego 44 wyścigi w ekstraklasie, które przejechał w 2020 r. w barwach Rybnika?

- Na pewno doświadczenie jest ważne, jechałem do Leszna nie jako nowicjusz w najsilniejszej lidze na świecie, gdzie tak trudno się dostać, a ze spokojniejszą głową - opowiadał Nowacki. - Na razie to był jeden tak udany występ. Trzeba się skupić i dalej pracować, aby tych punktów było w tym sezonie więcej. Wiemy, kogo w drugim wyścigu wystawi Motor, Wiktor i Mateusz są na pewno utalentowani. My jednak z Wiktorem Jasińskim jedziemy u siebie i na domowym torze chcemy być groźni dla wszystkich rywali. Powalczyć dla drużyny w biegu młodzieżowym o jak najlepszy wynik.

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - MOTOR LUBLIN

Niedziela, 11 kwietnia, godz. 16.30. Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Transmisja w nSport+.

MOTOR: 1. Jarosław Hampel, 2. Krzysztof Buczkowski, 3. Grigorij Łaguta, 4. Mark Karion, 5. Mikkel Michelsen, 6. Wiktor Lampart, 7. Mateusz Cierniak, 8. Wiktor Firmuga.

STAL: 9. Rafał Karczmarz, 10. Bartosz Zmarzlik, 11. Martin Vaculik, 12. Szymon Woźniak, 13. Anders Thomsen, 14. Wiktor Jasiński, 15. Kamil Nowacki, 16. Marcus Birkemose.

PROGRAM 2. KOLEJKI ŻUŻLOWEJ PGE EKSTRALIGI 2021:

piątek, 9 kwietnia

godz. 18, Eleven Sports Falubaz Zielona Góra - Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

godz. 20.30 Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - eWinner Apator Toruń

niedziela, 11 kwietnia

godz. 16.30, nSport+ MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Motor Lublin

godz. 19.15, nSport+ Eltrox Włókniarz Częstochowa - Fogo Unia Leszno

PROGRAM 3. KOLEJKI:

piątek, 16 kwietnia

godz. 18, Eleven Sports Fogo Unia Leszno - eWinner Apator Toruń

godz. 20.30 Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa - Marwis.pl Falubaz Zielona Góra

niedziela, 18 kwietnia

godz. 16.30, nSport+ Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

godz. 19.15, nSport+ Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej