Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak będzie wyglądał fragment centrum miasta wokół Studni Czarownic? O tym mówił raport „Centrum Gorzowa OD-NOWA”. Pokazywał, jak zostaną przebudowane ulice Wełniany Rynek i Hawelańska.

Miejskie strategie (np. program rewitalizacji) określają centrum jako obszar, w którym należy ograniczać i uspokajać ruch samochodowy. To piesi i rowerzyści mają mieć udogodnienia. Dużym problemem w tym miejscu – wykazały to również testy – jest nielegalne parkowanie. Dzięki ograniczeniu dostępu do podwórek znikł problem parkowania tam aut przez pracowników usług i biur zlokalizowanych w centrum. To spodobało się mieszkańcom. Natomiast ograniczenia na ulicach dały efekt tylko wtedy, gdy fizycznie pojawiły się bariery, np. donice czy słupki.

Centrum Gorzowa OD-NOWACentrum Gorzowa OD-NOWA Centrum Gorzowa OD-NOWA/arch. Paweł Jaworski, Urząd Miasta Gorzowa

Utrzymane zostaną dotychczasowe deptaki na Wełnianym Rynku i na ul. Hawelańskiej schodzące się przy Studni Czarownic. Na pozostałych odcinkach tych ulic, a także na ul. Zabytkowej i Dzieci Wrzesińskich, ruch samochodowy zostanie ograniczony i uspokojony. Dostęp do deptaków będzie ograniczany za pomocą słupków wysuwanych, które będzie można opuścić w godzinach porannych na czas realizacji dostaw i podnieść w godzinach późniejszych w celu zablokowania wjazdu. Dzięki temu będzie można stworzyć tzw. woonerf na części ul. Wełniany Rynek pomiędzy budynkami nr 2-12. To przestrzeń publiczna łącząca funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Woonerfy są popularne w Berlinie, Amsterdamie czy Kopenhadze, ale także można je spotkać w niedalekim Frankfurcie nad Odrą. W Polsce podobne strefy wprowadzono m.in. w Łodzi.

Tam, pomimo przejezdności dla samochodów, piesi będą traktowani priorytetowo. Cały ten fragment miasta będzie jednolity urbanistycznie i ściśle powiązany z ul. Sikorskiego.

Centrum Gorzowa OD-NOWACentrum Gorzowa OD-NOWA Centrum Gorzowa OD-NOWA/arch. Paweł Jaworski, Urząd Miasta Gorzowa

Za chwilę miasto spróbuje rozstrzygnąć przetarg na modernizację deptaku na Hawelańskiej (odcinek od Sikorskiego do Studni Czarownic) wraz z ul. Wełniany Rynek na odcinku od Sikorskiego do Hawelańskiej.

Inwestycja, na którą w budżecie zapisano 2 mln zł, ma być połączona z budową sieci wodociągowej. Przede wszystkim pojawi się nowa nawierzchnia, kanalizacja deszczowa, oświetlenie drogowe. Również zostaną wykonane nowe nasadzenia, staną na deptaku ławki, śmietniki i stojaki rowerowe.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.