Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejną partię sadzonek dla mieszkańców przygotował Gorzowski Rynek Hurtowy. W marcu 50 sadzonek renety landsberskiej rozeszło się w niecałą godzinę. 

Reneta landsberska jest odmianą jabłoni domowej wyhodowanej w Landsbergu (dzisiejszy Gorzów Wlkp.) około 1840 r. przez radcę Theodora Heinricha Otto Burchardta, który był również sadownikiem amatorem. Pierwsze owoce zrodziła ona dopiero w 1852 r., tuż przed śmiercią hodowcy. W Polsce jabłoń landsberska uchodzi za zabytek przyrodniczy i nie jest powszechnie uprawiana. Pojedyncze drzewa tej odmiany najczęściej można spotykać w ogródkach przydomowych.

Pierwszy założony po wojnie w Gorzowie Wlkp. sad renety landsberskiej powstał na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych w Zieleńcu jesienią 2009 r. Pomysłodawcami założenia sadu renety landsberskiej były Gorzowski Rynek Hurtowy oraz Urząd Miasta Gorzowa. Sad liczy ok. 20 arów i jest świetnym miejscem na praktyczne zajęcia.

Sad renety landsberskiej  w Zespole Szkół Ogrodniczych na ZieleńcuSad renety landsberskiej w Zespole Szkół Ogrodniczych na Zieleńcu Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

Reneta landsberska jest bardzo mało wymagającą odmianą jabłoni. Jej smak zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach jest posadzona - idealnym dla niej będzie miejsce przewiewne, w pełnym słońcu. Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino. Owoce dojrzałość osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.