Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dwukrotny mistrz świata i kapitan Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik otworzył sezon próbnymi jazdami na torze w Ostrowie Wielkopolskim. Zdążył już swoim kibicom przedstawić plan imprez na marzec. Teraz jednak większość z nich będzie musiał z kalendarza wykreślić.

- Pogoda ciągle żużlowcom w Gorzowie nie sprzyja i naszego toru na razie nie można przygotować choćby do bezpiecznych treningów - opowiadał prezes Stali Marek Grzyb. - Słyszymy, że podobne problemy mają w innych ośrodkach, także we Wrocławiu. Sparta poinformowała, że odwołuje sparing, który mieliśmy jechać na ich stadionie w najbliższą sobotę, 20 marca. My jesteśmy zmuszeni postąpić tak samo, również zawodnicy nie pościgają się dzień później na „Jancarzu”. Nie ma też szans, abyśmy 23 marca pojechali u nas z Apatorem Toruń. Aktualny pozostaje jedynie mecz towarzyski na Motoarenie w Toruniu, na który umówiliśmy się z beniaminkiem 30 marca. Robimy wszystko, aby do tego sparingu już na pewno doszło.

W tym ostatnim przypadku, robota, jaką może wykonać Stal, to mocno ściskać kciuki, aby torunianie chcieli z nami 30 marca pojechać, bo jak widać, gorzowianie nie będą mogli przy startem PGE Ekstraligi liczyć na zbyt wiele próbnych jazd spod taśmy z rywalami.

- Na niedzielę, 28 marca wyznaczyliśmy wstępnie powrót Memoriału Edwarda Jancarza - mówił prezes Grzyb. - Tej daty nie możemy dotrzymać, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i brak możliwości wpuszczenia kibiców na trybuny. Podczas spotkania zarządu klubu doszliśmy do wniosku, że ta impreza bez fanów nie ma sensu. W tym roku nie rezygnujemy jednak z tego turnieju, mamy nadzieję, że obostrzenia się zmienią i pojedziemy w niedzielę 23 maja. To możliwe, że właśnie w maju kibice zaczną wracać na trybuny, choć na razie są to informacje bardzo nieoficjalne, a więc nie wiadomo, czy się sprawdzą. Liczymy, że tak.

W Gorzowie za oknami zimno, szaroburo i deszczowo, na kilka dni ma wrócić w nocy mróz. Jest jednak promyk nadziei na poprawę pogody. Znacznie wyższe temperatury pojawiają się w prognozach na przyszły tydzień i weekend 27-28 marca. Dla żużlowców najważniejsze jest, aby się sprawdziły.

Ekstraklasa nie chce słyszeć o przełożeniu pierwszych spotkań. Gorzowianom będą więc musiały wystarczyć ok. dwa tygodnie, aby przygotować się do zaplanowanego na 4 kwietnia meczu z Unią w Lesznie.

- W najbliższy weekend w Gorzowie pojawią się już wszyscy nasi zawodnicy, a trener Stanisław Chomski pracuje nad planem wspólnych treningów na innych torach, które są przejezdne. W ten sposób będziemy próbować jak najlepiej przygotować się do pojedynku w Lesznie - stwierdził Grzyb. - Nie ma już też wielkiej nadziei, żebyśmy mieli pierwsze spotkania ligowe pojechać z kibicami. Zakładamy, że będziemy się ścigać w domu przy pustych trybunach 11 kwietnia z Lublinem, a mamy nadzieję na częściowy powrót fanów 2 maja, podczas meczu u nas z Częstochową.

W przypadku braku możliwości wejścia na stadion na pierwsze spotkanie lub dwa spotkania w Gorzowie klub proponuje kibicom rekompensatę w postaci dodatkowych meczów w fazie play-off. Oczywiście jeśli Stal znajdzie się w czołowej czwórce.

Stal toczy też rozmowy, aby ponownie na „Jancarzu” została rozegrana jedna z rund cyklu Grand Prix. - Faktycznie, prowadzimy negocjacje w sprawie dużej, międzynarodowej imprezy. Tu jednak jakieś ostateczne decyzje są możliwe w momencie, gdy na 100 proc. będziemy wiedzieli, kiedy i ilu kibiców będzie można wpuścić na trybuny. Na razie mamy województwo lubuskie w gronie tych z największymi obostrzeniami, związanymi z pandemią koronawirusa. Czekamy na lepsze wiadomości i mocno wyczekiwany również przez sportowców odwrót pandemii - zakończył prezes gorzowskiego klubu.

PROGRAM 1. KOLEJKI ŻUŻLOWEJ PGE EKSTRALIGI 2021:

sobota, 3 kwietnia

Eleven Sports Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Betard Sparta Wrocław

Eleven Sports Motor Lublin - Eltrox Włókniarz Częstochowa

niedziela, 4 kwietnia

nSport+ Fogo Unia Leszno - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

nSport+ eWinner Apator Toruń - Falubaz Zielona Góra

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 9 kwietnia

Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - eWinner Apator Toruń

Eleven Sports Falubaz Zielona Góra - Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

niedziela, 11 kwietnia

nSport+ MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Motor Lublin

nSport+ Eltrox Włókniarz Częstochowa - Fogo Unia Leszno

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.