Oddział PGE Energia Ciepła z Grupy PGE stale inwestuje i rozwija sieć ciepłowniczą. W ciągu ostatnich trzech lat zmodernizowano i wybudowano ponad 15 km sieci oraz przyłączono niemal 80 budynków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Produkcja ciepła oraz ciepłej wody użytkowej w gorzowskiej elektrociepłowni spełnia najbardziej restrykcyjne normy środowiskowe. Jest to możliwe dzięki licznym proekologicznym inwestycjom, w tym m.in. decyzji o wybudowaniu bloków gazowo-parowych, które umożliwiły zastąpienie węgla przez gaz z lokalnych złóż.

Gorzowski oddział w ciągu ostatnich trzech lat wybudował oraz zmodernizował ponad 15 km sieci, co pozwoliło na przyłączenie niemal 80 nowych obiektów.

Wśród największych zakończonych zadań inwestycyjnych jest m.in. modernizacja ciepłociągów przy ul. Walczaka, Energetyków, Matejki, Popławskiego oraz Niemcewicza. Z kolei w rejonie ulicy Śląskiej (na poniższym zdjęciu) oraz Dowgielewiczowej zdemontowano naziemne rury ciepłownicze i zastąpiono je podziemnymi rurociągami preizolowanymi.

Ul. Śląska w Gorzowie
Ul. Śląska w Gorzowie  Fot. DARIUSZ BARAŃSKI

- Ciepło systemowe produkowane w naszych nowoczesnych instalacjach wytwórczych sukcesywnie zastępuje ciepło wytwarzane w lokalnych kotłowniach oraz indywidualnych paleniskach, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Dzięki temu wraz z odbiorcami realnie wpływamy na lokalne środowisko naturalne – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor gorzowskiej Elektrociepłowni.

Co jest w planach? W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych kontynuowana jest budowa ciepłociągu przy ul. Chopina, Grottgera i Dworcowej. Zmodernizowana zostanie także niskoparametrowa sieć kanałowa zasilana z grupowych węzłów cieplnych przy ul. Dąbrowskiej oraz Fredry. Jej miejsce zajmie wysokoparametrowa sieć wykonana z rur preizolowanych zasilająca indywidualne węzły zlokalizowane bezpośrednio w ogrzewanych budynkach.

Oprócz tego, w ramach zadań rozwojowych, planowane jest podłączenie do sieci Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej oraz kompleksu budynków mieszkalnych na Górze Powstańców przy ul. Sendlerowej oraz Pomorskiej.

Wymienione inwestycje w zdecydowany sposób wpłyną na ograniczenie strat na przesyle energii cieplnej, ograniczą emisję zanieczyszczeń do atmosfery oraz poprawią jakość powietrza w Gorzowie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej