Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sezonie 2021 realizowana będzie jeszcze aktualna umowa telewizyjna, a mecze polskiej ekstraklasy będą dalej pokazywane w Canal+ i Eleven Sports.

Canal+ prowadzi aktualnie rozmowy z Eleven Sports na temat potencjalnej umowy sublicencyjnej, która miałaby obowiązywać od 2022 r., na dotychczasowych warunkach. Nadal obie stacje dzieliłby się meczami po połowie, przy zachowaniu pierwszeństwa Canal+ w wyborze dwóch pierwszych meczów w każdej rundzie sezonu zasadniczego oraz każdej rundzie play-off. Canal+ zachowa wyłączność na obydwa mecze finałowe.

Od sezonu 2022 kibice żużla mają otrzymać aż 70 spotkań w sezonie. Dlaczego meczów będzie więcej? Do terminarza PGE Ekstraligi dojdą trzy podwójne starcia ćwierćfinałowe, a to oznacza modyfikację systemu wyłaniania mistrza Polski.

W ramach zawartej umowy nadawca ma prawo do publikacji, m.in. internetowego magazynu skrótów, programów z zapowiedziami i podsumowaniami spotkań, kulis meczów, transmisji z PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, a także Gali PGE Ekstraligi. Nowy kontrakt uwzględnia również pakiet praw międzynarodowych z możliwością udzielenia sublicencji.

– Kontynuujemy naszą współpracę, którą rozpoczęliśmy w 2013 roku, ponieważ uważamy, że to najlepsze rozwiązanie dla PGE Ekstraligi, gwarancja profesjonalizmu i najwyższej jakości telewizyjnej oraz nieustający rozwój – powiedział Wojciech Stępniewski, prezes zarządu Ekstraligi Żużlowej. – Nie schodzimy z raz obranej drogi z naszymi sprawdzonymi partnerami, a przede wszystkim dzięki wzajemnej współpracy gwarantujemy kibicom żużla transmisje ze wszystkich meczów PGE Ekstraligi oraz wiele dodatkowych programów o PGE Ekstralidze. Stawiamy też mocno na dostępność produkcji żużlowych w internecie.

Prezes zapewnia, że znaczny wzrost pieniędzy, które otrzymają kluby, nie przełoży się jedynie na wyścig zbrojeń i szalone licytowanie się o zawodników.

– Obowiązkowo kluby będą polepszać infrastrukturę stadionów, muszą zainwestować w system odwodnienia, czy zabezpieczenia przed deszczem – wyliczał Wojciech Stępniewski. – Kluczowe będzie też szkolenie zawodników, dyscyplina potrzebuje jak największej liczby młodych zawodników. Wszyscy widzą, co się dzieje. Od decyzji w Polsce mocno zależy też aktualnie los żużla na świecie.

Canal+ wyprodukuje wszystkie spotkania sezonu przy użyciu minimum jedenastu kamer, w najwyższym możliwym standardzie technologicznym. Mecz poprzedzający magazyn PGE Ekstraligi, który jest produkowany ze stadionu, realizowany będzie przy użyciu kamery typu „kran” zlokalizowanej wewnątrz toru oraz z użyciem drona.

Od nowego sezonu do transmisji ekstraklasy zostaną wprowadzone dane z telemetrii, które będą przekazywane do widza w czasie rzeczywistym, a w parku maszyn pojawią się kamery bezprzewodowe, które umożliwią pokazanie większej liczby szczegółów oraz materiałów zakulisowych. W meczach rundy finałowej zastosowana będzie dodatkowo bezprzewodowa kamera typu „line cam” zawieszona nad torem, która pozwoli pokazać żużlowe emocje z innej perspektywy i w najwyższej możliwej jakości.

Rozgrywki ligowe w 2021 r., jeśli pogoda będzie sprzyjająca, mają ruszyć w pierwszy weekend kwietnia, zapowiada się, że z powodu pandemii koronawirusa bez kibiców na trybunach. Nie ma jednak tematu, aby przekładać pierwsze kolejki na późniejsze terminy.

PROGRAM 1. KOLEJKI ŻUŻLOWEJ PGE EKSTRALIGI 2021:

sobota, 3 kwietnia

Eleven Sports Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Betard Sparta Wrocław

Eleven Sports Motor Lublin - Eltrox Włókniarz Częstochowa

niedziela, 4 kwietnia

nSport+ Fogo Unia Leszno - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

nSport+ eWinner Apator Toruń - Falubaz Zielona Góra

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 9 kwietnia

Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - eWinner Apator Toruń

Eleven Sports Falubaz Zielona Góra - Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

niedziela, 11 kwietnia

nSport+ MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Motor Lublin

nSport+ Eltrox Włókniarz Częstochowa - Fogo Unia Leszno

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.