Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To kluczowa inwestycja w ramach organizacji transportu publicznego w naszym mieście – mówił prezydent Jacek Wójcicki. – Dzisiaj autobusy międzynarodowe zatrzymują się na obrzeżach miasta, a chcemy, aby mogły to zrobić w samym centrum Gorzowa.

Zupełnie nowy węzeł przesiadkowy to całkowicie przebudowany plac przed dworcem PKP, nowe zadaszenie, dworzec autobusowy oraz przebudowane znajdujące się tam ulice. Powstaną ścieżki rowerowe, chodniki, miejsca postojowe, zatoki autobusowe, monitoring oraz kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

Projekt Zintegrowanego Centrum Podróży, które powstanie w GorzowieProjekt Zintegrowanego Centrum Podróży, które powstanie w Gorzowie Grafika: Biuro Projektowe Tomasz Romankiewicz

Zniknie pętla tramwajowa, która zostanie zastąpiona dwutorową krańcówką, a nad całością wybudowana zostanie charakterystyczna wiata, nawiązująca do zadaszeń z peronów kolejowych. Pojawią się kasy biletowe, wspólne dla wszystkich przewoźników, punkt informacji pasażerskiej, biletomaty.

Równolegle zostanie przebudowana prowadząca do węzła ul. Dworcowa, wraz z miejscami parkingowymi oraz torowiskiem i siecią trakcyjną.

Projekt Zintegrowanego Centrum Podróży, które powstanie w GorzowieProjekt Zintegrowanego Centrum Podróży, które powstanie w Gorzowie Grafika: Biuro Projektowe Tomasz Romankiewicz

Wstępnie miasto otrzymało 12,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Dzięki lepszemu kursowi euro, wzrosło ono do 13,3 mln. Całkowita wartość projektu to 19,2 mln zł.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę Zintegrowanego Centrum Podróży. Rozpoczęcie prac budowlanych, zarówno tego zadania, jak i przebudowy ul. Dworcowej, planowane jest jeszcze w 2021 r. Inwestycja ma być zakończona w ciągu dwóch lat.

W założeniu miasta, budowa węzła przesiadkowego przy gorzowskiej stacji PKP ma zapewnić sprawną i bezpieczną obsługę pasażerów oraz zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest publiczny transport zbiorowy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.