Dziś rano w Gorzowie i okolicach termometry wskazywały jeszcze minus 13 stopni Celsjusza. Wygląda, że to ostatni raz. Od wtorku będzie się robiło coraz cieplej, a w najbliższy weekend jest nawet możliwy pierwszy atak wiosny. To jednak prognozy, a na razie IMGW ostrzega przed gołoledzią i roztopami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kilka stopni na plusie w dzień, w godzinach wieczornych temperatura w okolicach lub poniżej zera, do tego zapowiadane w nocy z poniedziałku na wtorek oraz w środę opady śniegu i deszczu. Gołoledź gotowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, do środowego poranka.

Od środy, 17 lutego, przez kilka kolejnych dni, IMGW przewiduje ostrzeżenie pierwszego stopnia przez roztopami. „Szybkie topnienie pokrywy śnieżnej spowodowane wzrostem temperatury powietrza powyżej 0 stopni Celsjusza, trwającym przez co najmniej dwie doby, przy możliwym występowaniu opadów deszczu do 10 mm/24 godz.” - zapowiadają synoptycy.

W weekend, a także w następnym tygodniu, właściwie codziennie widzimy w prognozie temperatury nawet w okolicach 10 stopniu Celsjusza. Oby tylko się sprawdziły.

„W ciągu niedzielnego dnia temperatura wzrośnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Noce także ciepłe, na przeważającym obszarze kraju temperatura powyżej zera” - prognozują synoptycy.

Zatem prognoza pogody z ub. tygodnia ostrzegająca przed blokadą wyżową i kolejnym tygodniem siarczystego mrozu się nie sprawdzi. Wszelkie znaki na niebie wskazują na ocieplenie i odwilż.

Więcej przeczytacie w „Wyborczej” pod tym linkiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej