Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejski Obszar Funkcjonalny to regionalna metropolia i powiązane z nią blisko, czyli funkcjonalnie, okoliczne gminy. Gorzowski MOF powstał w 2013 r. przed wejściem nowej unijnej perspektywy finansowej. Chodziło również o to, aby realizowane z unijnych pieniędzy programy sprzyjały integracji i budowaniu powiązań między gminami regionu.

Idea MOF jest taka, żeby intensyfikować rozwój gospodarczy, ale też zintegrować miasta wojewódzkie z ich najbliższym otoczeniem, które choć podzielone na kilka gmin, tworzy de facto jeden obszar miejski. To otoczenie tworzą odrębne administracyjnie jednostki, ale łączy je wspólne oddziaływanie ekonomiczne, społeczne, przestrzenne i kulturowe. Tak utworzony organizm może wspólnie planować inwestycje, lepiej oddziaływać na plany rozwojowe oraz tworzyć spójne plany społeczne.

Gorzowski Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) poszerzył się o dwie kolejne gminy - Kostrzyn nad Odrą i WitnicęGorzowski Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) poszerzył się o dwie kolejne gminy - Kostrzyn nad Odrą i Witnicę Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta Gorzowa

– Podpisujemy list intencyjny o poszerzeniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego o gminę Witnica i miasto Kostrzyn nad Odrą. W komplecie prezentujemy zjednoczone siły północy – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Teraz przed nami kluczowe zadanie, przygotowanie się do nowej unijnej perspektywy.

Burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt spotkanie nazwał momentem historycznym: – Łączą nas infrastruktura, więzi gospodarcze, położenie geograficzne. Razem tworzymy nam szansę, że może łączyć nas o wiele więcej. Te więzi nie będą służyć tylko pojedynczym gminom, ale nam wszystkim. Dla nas ważne są projekty inwestycyjne, które bez wsparcia unijnego nie będą mogły być zrealizowane. Mam tu na myśli budowę mostu na Odrze czy obwodnicę miasta.

List intencyjny w sprawie poszerzenia gorzowskiego MOF został podpisany przy udziale członka zarządu woj. lubuskiego Tadeusza Jędrzejczaka.

– Zarząd przyjął projekt strategii województwa lubuskiego, gdzie jest już wpisany poszerzony MOF – mówił Jędrzejczak. – Przed nami pierwsza tura negocjacji, również w sprawie takich partnerstw gmin. Wszystkie normy w tej kwestii zostały spełnione. Należy pamiętać, że 60 procent PKB jest wytwarzane na północy regionu, najwięcej podatku CIT od przedsiębiorstw, odprowadzane jest stąd. Państwa zadaniem jest lobbować w nowej perspektywie finansowej o sprawiedliwy podział środków.

Obok Gorzowa, Witnicy i Kostrzyna w MOF z północy woj. lubuskiego mamy jeszcze Santok, Bogdaniec, Deszczno, Kłodawę, Lubiszyn, Strzelce Krajeńskie i Skwierzynę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.