Będzie wiał mroźny wiatr ze wschodu, spadnie też śnieg. IMGW zapowiada zawieje i zamiecie śnieżne. Naprawdę mroźno może być nawet aż do następnego weekendu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi od najbliższej niedzieli do wtorku. Będą one spowodowane wiatrem o średniej prędkości 29-40 km na godz. lub porywami wiatru o prędkości 55-72 km na godz.

Do Polski napływa polarno-kontynentalna masa powietrza i zagości na dłużej. Na wschodzie kraju już jest odczuwalna.

W Gorzowie temperatura spadnie poniżej zera w najbliższych godzinach i plusów mamy nie zobaczyć nawet aż do poniedziałku, 15 lutego.

W dzień w najbliższych dniach możemy się spodziewać temperatur w okolicach minus 10 stopni Celsjusza. W nocy to będzie już kilkanaście stopni mrozu.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Bądźmy też wrażliwi na to, co dzieje się wokół nas.

Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób bezdomnych, które szukają jakiegokolwiek schronienia, by przetrwać zimę. Wśród możliwości zgłoszenia osoby bezdomnej wymagającej pomocy jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że w nagłej sytuacji należy kontaktować się ze służbami pod numerem alarmowym 112.

Nie zostawiajmy w te mroźne dni bez pomocy zwierzaków, które pojawiają się w naszej okolicy. Jeśli zaobserwowałeś bezpańskie koty, jeśli możesz, zostaw uchylony lufcik do piwnicy - będą mogły wejść i się ogrzać. W wydzielonym, zabezpieczonym miejscu możesz też zostawić karmę dla kotów oraz miseczkę z wodą, tak by zziębnięte zwierzęta mogły się posilić i odzyskać energię.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej