Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

MOF powstał w 2013 r. przed wejściem nowej unijnej perspektywy finansowej. Chodziło również o to, aby realizowane z unijnych pieniędzy programy sprzyjały integracji i budowaniu powiązań między gminami regionu. Wtedy do MOF weszły oprócz Gorzowa sąsiadujące z miastem bezpośrednio gminy Santok, Bogdaniec, Deszczno i Kłodawa. W kolejnych latach do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa przystąpiły gminy Lubiszyn oraz Strzelce Krajeńskie.

Teraz do MOF dołącza Skwierzyna. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w gorzowskim urzędzie miasta włodarze ośmiu północnych gmin naszego województwa.

Gmina Skwierzyna jako kolejna z północy regionu przystąpiła do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego GorzowaGmina Skwierzyna jako kolejna z północy regionu przystąpiła do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta Gorzowa

- Relacje między naszymi miejscowościami są bardzo dobre. I nie zamykamy się, zapraszamy kolejne - powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. - To bardzo dobry dzień dla Skwierzyny. Od lat jesteśmy związani z Gorzowem, z północną częścią województwa. Komunikacyjnie, edukacyjnie, biznesowo, wspólną służbą zdrowia. Razem możemy rozwijać się jeszcze szybciej i jeszcze mocniej – dodał Lesław Hołownia, burmistrz Skwierzyny.

W nowej perspektywie unijnej partnerstwa będą dodatkowo premiowane. Dlaczego instrumenty terytorialne są teraz tak ważne?

– Obecnie wewnętrzne regulacje nakazują w programach regionalnych przeznaczyć co najmniej 6 proc. alokacji na tzw. wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez instrumenty terytorialne - wyjaśnił Marcin Jabłoński, członek zarządu woj. lubuskiego. - Dodatkowo cel piąty polityki spójności na lata 2021-2027, czyli Europa bliżej obywateli, dzięki wspieraniu zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju wszystkich typów terytoriów może być realizowany tylko poprzez te instrumenty. Bliska współpraca samorządów optymalizuje ich wysiłki. Razem będzie im łatwiej sięgać po środku unijne i je wydawać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.