Ideą Miejskich Obszarów Funkcjonalnych jest integracja miast wojewódzkich z ich najbliższym otoczeniem, które choć podzielone na kilka gmin, tworzy de facto jeden obszar miejski. Tak utworzony organizm może wspólnie planować inwestycje, lepiej oddziaływać na plany rozwojowe oraz tworzyć spójne plany społeczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

MOF powstał w 2013 r. przed wejściem nowej unijnej perspektywy finansowej. Chodziło również o to, aby realizowane z unijnych pieniędzy programy sprzyjały integracji i budowaniu powiązań między gminami regionu. Wtedy do MOF weszły oprócz Gorzowa sąsiadujące z miastem bezpośrednio gminy Santok, Bogdaniec, Deszczno i Kłodawa. W kolejnych latach do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa przystąpiły gminy Lubiszyn oraz Strzelce Krajeńskie.

Teraz do MOF dołącza Skwierzyna. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w gorzowskim urzędzie miasta włodarze ośmiu północnych gmin naszego województwa.

Gmina Skwierzyna jako kolejna z północy regionu przystąpiła do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa
Gmina Skwierzyna jako kolejna z północy regionu przystąpiła do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa  Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta Gorzowa

- Relacje między naszymi miejscowościami są bardzo dobre. I nie zamykamy się, zapraszamy kolejne - powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. - To bardzo dobry dzień dla Skwierzyny. Od lat jesteśmy związani z Gorzowem, z północną częścią województwa. Komunikacyjnie, edukacyjnie, biznesowo, wspólną służbą zdrowia. Razem możemy rozwijać się jeszcze szybciej i jeszcze mocniej – dodał Lesław Hołownia, burmistrz Skwierzyny.

W nowej perspektywie unijnej partnerstwa będą dodatkowo premiowane. Dlaczego instrumenty terytorialne są teraz tak ważne?

– Obecnie wewnętrzne regulacje nakazują w programach regionalnych przeznaczyć co najmniej 6 proc. alokacji na tzw. wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez instrumenty terytorialne - wyjaśnił Marcin Jabłoński, członek zarządu woj. lubuskiego. - Dodatkowo cel piąty polityki spójności na lata 2021-2027, czyli Europa bliżej obywateli, dzięki wspieraniu zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju wszystkich typów terytoriów może być realizowany tylko poprzez te instrumenty. Bliska współpraca samorządów optymalizuje ich wysiłki. Razem będzie im łatwiej sięgać po środku unijne i je wydawać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej