Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W kończącej się perspektywie, w woj. lubuskim funkcjonowały dwa duże ZIT-y, oparte na partnerstwach w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych: gorzowski i zielonogórski. Mieliśmy też trzy mniejsze porozumienia: żarsko-żagańskie, nowosolskie i skwierzyńsko-międzyrzeckie.

W nowej perspektywie partnerstwa będą dodatkowo premiowane. – Partnerstwa to lepsze rozwiązanie niż wybieranie projektów przez ekspertów. To samorządowcy wiedzą najlepiej, co w gminach powinno być realizowane – mówiła Elżbieta Polak, lubuska marszałek.

Do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa, dołączą Lubiszyn i Strzelce Krajeńskie. Na zgodę czeka także Skwierzyna. W tej sprawie burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia rozmawiał z marszałek Polak.

W nowej perspektywie Zielona Góra utworzy MOF z Nową Solą. Powstaną także partnerstwa: świebodzińsko-międzyrzecko-sulęcińskie oraz żarsko-żagańskie.

Dlaczego instrumenty terytorialne są teraz tak ważne?

– Obecnie wewnętrzne regulacje nakazują w programach regionalnych przeznaczyć co najmniej 6 proc. alokacji na tzw. wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez instrumenty terytorialne - wyjaśnił Marcin Jabłoński, członek zarządu woj. lubuskiego. - Dodatkowo, cel piąty polityki spójności na lata 2021-2027, czyli Europa bliżej obywateli, dzięki wspieraniu zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju wszystkich typów terytoriów może być realizowany tylko poprzez te instrumenty.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.