Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła remont peronu przystanku kolejowego w podgorzowskim Brzozowcu. Dotychczasowy gruntowy peron zastąpiło wykonane z płyt betonowych, wygodne dojście do torów, z nową krawędzią peronową oraz nowoczesnym ledowym oświetleniem. Są też nadzieje na zmianę wiaty, w tej sprawie trwają rozmowy.

Fot. Gmina Deszczno

Jeszcze w tym roku podobnej modernizacji powinien doczekać się przystanek w Deszcznie, gdzie w listopadzie zakończył się demontaż nieczynnej bocznicy kolejowej. W dalszej perspektywie przewidziana jest budowa przystanków m.in w Santoku czy Czechowie. Przebudowy peronów doczeka się również Międzyrzecz.

W Deszcznie czekamy na otwarcie Stacji Kultury, już uznanej za modelowy przykład rewitalizacji. Stary dworzec kolejowy nie niszczeje, a został odnowiony i za chwilę, prawdopodobnie do końca lutego, zyska nowe życie. Trwa wyposażanie obiektu. Gmina ubiega się również o nieodpłatne przejęcie terenu przed Stacją Kultury, aby go zagospodarować. Zgoda powinna być wydawana w pierwszej połowie 2021 r.

Fot. Gmina Deszczno

Gmina niszczejący dworzec przejęła za złotówkę w 2012 r. Znajdzie się tam dom kultury, biblioteka z przeszkloną czytelnią i salą multimedialną oraz klub seniora.

- Mamy ponad tysiąc seniorów. Chciałbym żeby Stacja Kultury stała się ich miejscem spotkań, drugim domem. Czegoś takiego u nas zdecydowanie brakowało. Ta inwestycja to nasza duma - mówił Paweł Tymszan, wójt gminy Deszczno.

Koszt tego projektu to ponad 3 mln zł. Stacja Kultury otrzymała 2,5 mln zł wsparcia z funduszy europejskich. - Dzięki wsparciu Unii Europejskiej możemy mieć w Deszcznie taki piękny obiekt - dodał Tymszan.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.