Mamy potwierdzenie, jakie gorzowskie projekty zostaną dofinansowane z funduszy unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Jest wśród nich m.in. 6,6 mln zł na modernizację Szkoły Podstawowej nr 1.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

12,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 otrzyma zadanie „Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP wraz z przebudową infrastruktury tramwajowej”. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w 2021 r. i według założeń, potrwają dwa lata. Całkowity koszt projektu to ponad 18,2 mln zł.

- To kluczowa inwestycja w ramach organizacji transportu publicznego w naszym mieście - podkreślił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, komentując pozytywną decyzję zarządu województwa lubuskiego dla dofinansowania budowy węzła przesiadkowego przy dworcu PKP.

Jest już dokumentacja projektowa przebudowy ul. Dworcowej na odcinku ok. 200 m, od ul. Sikorskiego do Składowej, a także przebudowy placu przed dworcem, budowy zadaszenia węzła przesiadkowego, przebudowy parkingów i torowiska, również przebudowy sterowania ruchem tramwajowym i sieci trakcyjnej.

Wykonawca został wybrany w ramach zapytania ofertowego, a przygotowaniem dokumentacji projektowej zajęło się Biuro Projektowe Tomasz Romankiewicz.

Gorzowska „jedynka” zostanie wyremontowana

6,6 mln zł otrzymał projekt „Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie”. W ramach prac budowlanych w „jedynce” przewidziano renowację okien i stropów, remont części sal lekcyjnych oraz pokoju dyrektora i administracji, wzmocnienie fundamentów przez palowanie i podbicie, modernizację instalacji elektrycznej i sanitarnej, a także wymianę pokrycia dachu.

Zagospodarowany zastanie również teren przy szkole. Pojawią się tam urządzenia gimnastyczne czy ścieżka zdrowia. Wszystko z wykorzystaniem bezpiecznych nawierzchni z piasku. Przewidziany jest także montaż sześciu stalowych stelaży, przeznaczonych pod wystawę o historii szkoły.

Całkowita wartość projektu to 7,9 mln zł.

Miejskie Centrum Kultury przeniesie się do centrum Gorzowa

8,9 mln zł to kwota dofinansowania jaką zarząd województwa przyznał na modernizację i wyposażenie obiektów kultury w naszym mieście.

Pieniądze zostaną przeznaczone na adaptację dawnej Przemysłówki na siedzibę Miejskiego Centrum Kultury, modernizację filii nr 3 biblioteki oraz doposażenie Miejskiego Ośrodka Sztuki. Całkowity koszt projektu to 20,6 mln zł.

Również gorzowskie projekty zostaną dofinansowane z funduszy unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020
Również gorzowskie projekty zostaną dofinansowane z funduszy unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020  Fot. Bartłomiej Nowosielski / Urząd Miasta Gorzowa

Kupimy hybrydowe autobusy

Wartość projektu to 2,6 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi 1,5 mln zł. Obecnie po Gorzowie jeździ sześć autobusów hybrydowych, te będą kolejne.

- Od kilku lat intensywnie zmieniamy tabor MZK. Największa zmiana dotyczy oczywiście tramwajów, niemniej systematycznie do ruchu wprowadzany coraz nowocześniejsze autobusy - powiedział prezydent Wójcicki. - Zależy nam na tym, by gorzowscy pasażerowie podróżowali w coraz lepszych warunkach, licząc jednocześnie, że część mieszkańców docelowo zrezygnuje z samochodów, właśnie na rzecz komunikacji autobusowej.

CZYTAJ TEŻ: Zuzanna i Szymon to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w minionym roku w Gorzowie

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej