Przytulanka Stefania trafiła do 1225 dzieci urodzonych w gorzowskim szpitalu w 2020 r. Otrzymało ją już także pięcioro dzieci, które przyszły na świat w styczniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nosorożyca Stefania jest wykonana z miękkiego pluszu, ma postać zabawki sensorycznej z wieloma metkami i jest z kilku rodzajów materiału, co wpływa na rozwój maluszka.

Od 1 stycznia 2020 r. Stefanię otrzymywały wszystkie dzieci, które przyszły na świat w gorzowskiej lecznicy. To wspólna inicjatywa szpitala i miasta. Do wręczanych od ponad dwóch lat certyfikatów urodzin dodatkowo dołączana jest właśnie nosorożyca.

Postać Stefanii, wykorzystana przy produkcji zabawki sensorycznej, jest nieprzypadkowa. To jeden z promocyjnych symboli Gorzowa od czasu, gdy pracującym przy budowie gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3 archeologom udało się odkryć niemal w całości szkielet prehistorycznego nosorożca Stephanorhinus kirchbergensis, który żył na terenach współczesnego Gorzowa ponad 120 tysięcy lat temu. Dziś Stefania zdobi ścianę jednej z kamienic w centrum miasta, przybrała także postać pluszowej maskotki, która trafia w ręce najmłodszych w czasie miejskich działań promocyjnych.

- Cieszę się, że wyprawka dla maluchów w naszym szpitalu nie jest już anonimowa i możemy wykorzystać element promocji miasta również w takich działaniach - powiedział prezydent Jacek Wójcicki. - Zwłaszcza że w szpitalu w Gorzowie na świat przychodzą nie tylko dzieci rodziców stąd, ale z całego województwa lubuskiego oraz regionów sąsiednich.

Historii Stefanii poświęcono także cztery wydawnictwa, to: książeczka z zadaniami dla najmłodszych i pozostałe - ekologiczne, o czystym Gorzowie, wolnym od zanieczyszczeń powietrza oraz o konieczności oszczędzania wody.

We wrześniu 2020 r. Stefania pojawiła się również na bidonach i workach szkolnych, które trafiły do gorzowskich pierwszoklasistów.

Prehistoryczna Stefania też "jest stąd". Pozdrawia przechodniów na Chrobrego

Fot. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej