Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plan ten powstawał od stycznia 2014 r. w miejskim wydziale geodezji i katastru i posłużył również do stworzenia mapy zniszczeń wojennych. Obie mapy zostały zaprezentowane 30 stycznia 2015 roku w ramach obchodów Dnia Pamięci i Pojednania.

Aby wykonać mapy, przeanalizowano dostępne materiały archiwalne:plany miasta, zdjęcia, widokówki, zdjęcia lotnicze, zarysy pomiarowe, przedwojenne mapy katastralne, dokumentację budowlaną planu zagospodarowania miasta z 1951 roku, mapy ewidencyjne z 1966 roku, mapy zasadnicze i inne materiały dostępne m.in. w Archiwum Państwowym w Gorzowie, w wydziale geodezji i katastru, w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta oraz archiwach prywatnych.

- Na podstawie tych materiałów utworzono warstwy wektorowe ulic, zarówno z nazewnictwem niemieckim używanym przed 1945 rokiem, jak i polskim używanym w 1945 roku, warstwy zagospodarowania terenu, granic miasta oraz budynków. Na mapie można zobaczyć także obiekty edukacji, obiekty użyteczności publicznej, pomniki czy przedsiębiorstwa z tamtego okresu - informują Alicja Burchardt i Agnieszka Dziakowicz z miejskiego wydziału geodezji i katastru.

Co więcej, do wersji planu, która jest dostępna na geoportalu MSIP dodano teraz widokówki i zdjęcia, na których można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało miasto.

Te miejsca są oznaczone na mapie kropeczkami. Po kliknięciu na wybraną kropkę w panelu bocznym pojawia się zdjęcie konkretnego miejsca.

Zdjęcia zostały udostępnione przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie Wielkopolskim i w większości pochodzą z prywatnej kolekcji Wawrzyńca Zielińskiego.

Plan miasta Landsberg/Gorzów 1945Plan miasta Landsberg/Gorzów 1945 Fot. Materiały prasowe/www.geoportal.gorzow.pl

Rozbudowa Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) to część projektu pod nazwą „Rozwój usług elektronicznych świadczonych przez Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz udostępniania danych publicznych", który jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Strona geoportalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej została umieszczona pod adresem www.geoportal.gorzow.pl. Składa się z dwóch części – informacyjnej i gromadzącej mapy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.