Znane są już wyniki konkursu architektonicznego na siedzibę służb celno-skarbowych w gorzowskim Zawarciu. Pierwszą nagrodę zdobył projekt warszawskiej pracowni ARE Stiasny/Wacławek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obiekty skarbówki powstaną na Zawarciu przy ul. Wał Okrężny. W budynku o powierzchni ok. 8,5 tys. m kw. będą się mieścić siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Ma to być miejsce pracy dla ok. 350 pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Budowa ma rozpocząć się w 2022 r. i potrwa ok. 3 lat. Również władze miasta liczą, że budowa urzędów KAS będzie ważnym impulsem dla rozwoju Zawarcia i wpłynie na atrakcyjność tej części miasta. Inwestycja ma kosztować ponad 60 mln zł i będzie sfinansowana z budżetu państwa.

Teren przy ul. Wał Okrężny
Teren przy ul. Wał Okrężny  Fot. Dariusz Barański / Agencja Wyborcza.pl

Najpierw jednak rozpisano we wrześniu konkurs architektoniczny na koncepcję tego obiektu, a organizacją zajął się gorzowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Na konkurs wpłynęło łącznie 17 prac, w tym dwie po terminie, a kolejne cztery nie spełniały warunków regulaminu np. dotyczących przewidywanego maksymalnego kosztu budowy. Prace te wzięły udział w konkursie, ale otrzymały kategorię „N”, czyli nie były oceniane i nie mogły zostać nagrodzone regulaminowymi nagrodami. Dwie z tych koncepcji otrzymały, nawet specjalne wyróżnienia.

Ocenie konkursowej poddane zostało 11 projektów. Liczyło się w niej zgodnie z regulaminem to, aby projektowany budynek stanowił możliwie najmniejsze obciążenie dla środowiska, zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania w funkcjonowaniu i energooszczędne technologie. Prace oceniał sąd konkursowy złożony z przedstawicieli SARP oraz lubuskich służb skarbowych.

Pierwsze miejsce i nagrodę 30 tys. zł przyznano warszawskiej pracowni ARE Stiasny/Wacławek.

Jak uzasadnia jury m.in. „za adekwatne do charakteru instytucji kształtowanie formy obiektu, harmonijny efekt wizualny elewacji, czytelne i zoptymalizowane rozplanowanie funkcji oraz użycie retencjonowanej wody jako elementu budującego klimat stworzonej przestrzeni”. Nagroda wiąże się również z zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na przygotowanie projektu.

Drugą nagrodę przyznano pracowni AC Studio Jacek Sołgała Jarosław Romański „za klarowną i wpisującą się w kontekst przestrzenny formę budynku, harmonijne rozczłonkowanie brył oraz wprowadzenie zieleni w strukturę obiektu, zarówno w formie zielonych dachów, jak i pionowych ogrodów.”

Trzecie miejsce zajęła koncepcja biura Kuryłowicz&Associates, w której jury doceniło „nowoczesną i unikalną, a jednocześnie stonowaną w formie architekturę oraz wyrażanie poprzez formę solidności i powagi instytucji skarbowej”.

Wyróżnienia honorowe otrzymały projekty biura Heinle, Wischer und Partner Architekci, Federacyjnego Biura Architektonicznego, Studia Indo, zespołu M.O.C. Architekci, Pracowni Architektonicznej Czora&Czora.

Więcej o zwycięskiej pracy i innych nagrodzonych TUTAJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem