Wcześniej były tylko makiety hal widowisko-sportowych, przez długie lata obietnice rządzących Gorzowem bez pokrycia. Z tym koniec. Obecna rada miasta i prezydent Jacek Wójcicki podjęli dzisiaj decyzję, aby rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć budowę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Doprowadzenie do przetargu na halę widowiskowo-sportową było już wydarzeniem.

W imieniu miasta zamawiającym jest Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne „Słowianka”. Hala miałaby powstać w dwa lata od dnia zawarcia umowy na budowę. Na sfinansowanie inwestycji wstępnie przeznaczono 72,6 mln zł brutto. W tym było 22 mln zł wsparcia rządowego.

Do przetargu stanęło 12 firm i konsorcjów. Najtańsza oferta, firmy Budimex SA, to ponad 89,1 mln zł. Najdroższa - 132,7 mln zł.

6 mln zł w trzech transzach dołożył w połowie listopada sejmik województwa lubuskiego. - To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, jesteśmy o krok bliżej od podjęcia tej kluczowej decyzji dotyczącej budowy hali widowiskowo-sportowej - mówił wtedy prezydent Jacek Wójcicki.

Dzisiaj rada miasta jednomyślnie zgodziła się na zaproponowane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Chodziło o zwiększenie nakładów o kwotę 16 805 000 zł w latach 2021-2023, na realizację zadania „Zakup udziałów - budowa hali widowiskowo-sportowej w Gorzowie wraz z zagospodarowaniem terenu”.

- Serdecznie gratuluję, jesteście państwo tą radą miasta, która zdecydowała o budowanie hali w Gorzowie, kluczowej inwestycji na najbliższe lata - powiedział prezydent Wójcicki. - To z pewnością historyczny moment. Pewnie są też tacy, którzy zapytają, czy w czasie kryzysu należy decydować się na takie inwestycje. Uważam, że tak. Inwestycjami chcemy zwalczać koronakryzys.

Po dzisiejszej decyzji rady miasta, w najbliższych latach Gorzów przeznaczy na budowę hali ok. 60 mln zł.

Już jutro zarząd Słowianki będzie mógł rozstrzygnąć przetarg. Potem będziemy czekali na podpisanie umowy z wykonawcą i pierwsze roboty na budowie.

Z hali będą korzystali gorzowscy sportowcy, mają się w niej również odbywać koncerty. Uważamy, że w najbliższych miesiącach powinna rozpocząć się poważna dyskusja o finansowaniu utrzymania tego obiektu, bo koszty z pewnością nie będą małe.

Suma miejsc w hali sportowej, w głównej części areny to 5140 miejsc, czyli 158 miejsc o podwyższonych standardach, 525 krzeseł tapicerowanych, 3061 krzeseł z tworzywa sztucznego i 1384 miejsc na trybunach składanych oraz 12 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe 121 miejsc ma znaleźć się w sali treningowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej