Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ExcelsiusGPS to robot chirurgiczny zaprojektowany przez neurochirurgów dla neurochirurgów. Po co? Do minimum eliminuje ewentualne błędy ludzkie. W projektowaniu brało udział 100 chirurgów kręgosłupa ze Stanów Zjednoczonych. Jak dotąd na świecie jest tylko 120 takich urządzeń, w Polsce takie roboty mają tylko dwa szpitale.

- To niezwykle precyzyjne urządzenie. Dla pacjenta to oznacza zmniejszenie ryzyka powikłań, skrócenie czasu hospitalizacji i mniejsze niż przy standardowych operacjach blizny. Dla personelu medycznego to zmniejszenie narażenia na promieniowanie jonizujące oraz eliminacja zmęczenia zespołu operatorskiego i pewność, że pierwszy i ostatni zabieg będą tak samo dokładne - mówi Paweł Hadała, dyrektor regionalny producenta robota.

Dzięki robotowi znaczną część przygotowań do operacji wykonuje się w oddziale. Tam lekarz przeprowadza symulacje i określa najbardziej optymalną dla danego pacjenta drogę dojścia do operowanej części kręgosłupa. System przetwarza obrazy zarejestrowane metodą tomografii komputerowej wykonane przez zabiegiem oraz obrazy fluoroskopowe rejestrowane podczas zabiegu i wyświetla je na ekranie monitora w różnych widokach. A specjalnie skonstruowane ramię wykonuje ruchy zaprogramowane przez lekarza.

Podczas zabiegu chirurgicznego system prowadzi instrumenty w taki sposób, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga, śledzi pozycję instrumentów chirurgicznych w ciele pacjenta oraz nieustannie aktualizuje pozycję instrumentu na tych obrazach.

- Dla lekarza możliwość wykorzystania takiego robota to skok cywilizacyjny - chwali urządzenie Aleh Dziamchuk, neurochirurg z gorzowskiego szpitala. - Urządzenie nie zastąpi człowieka, ale jest dla niego ogromnym wsparciem.

Obecnie testowane i wykorzystywane w klinikach na całym świecie urządzenie posiada oprogramowanie wspomagające przeprowadzania operacji kręgosłupa. Wkrótce będzie też można go użyć do operacji z zakresu neurochirurgii głowy. Zespoły specjalistów już pracują nad kolejną funkcjonalnością robota i wykorzystaniem go do operacji ortopedycznych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.