Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O uruchomieniu szpitala modułowego w Bolesławcu (powiat bolesławiecki graniczy z woj. lubuskim) - poinformowała wrocławska "Wyborcza". To pierwsza takiego typu inwestycja w kraju.

Szpital w Bolesławcu od początku epidemii koronawirusa leczy pacjentów chorych na COVID-19. Od lata niemal wszystkie prawie 70 miejsc jest zajętych. Na pomysł rozbudowy lecznicy wpadł Kamil Barczyk. 32-letni dyrektor kieruje szpitalem od czerwca 2019 r. Barczyk skorzystał z okazji, jaką znalazł w ogłoszeniu placówki medycznej z Goerlitz, która wyprzedawała swoje moduły. Barczyk na co dzień mieszka w sąsiednim Zgorzelcu, wiedział, o które budynki chodzi, pasowały idealnie.

Za moduły z Niemiec szpital zapłacił 6,5 mln zł. Cała inwestycja ruszyła w sierpniu. Wraz z wyposażeniem pochłonęła 7,4 mln zł. Do Bolesławca przyjechało 28 modułów o powierzchni 1,3 tys. m kw. Pomieszczą 65 pacjentów. Miejsc respiratorowych jest 12. - Sale w większości mają łazienki, a dzięki ściankom działowym wydzieliliśmy strefę brudną, czystą i śluzy, by budynek był przystosowany dla chorych na COVID-19 - zaznacza Barczyk.

- Tradycyjne budownictwo jest czasochłonne i kosztowne, dlatego jedynym rozwiązaniem były prefabrykaty. Tak się stawia szpitale na Zachodzie, u nas też powstaje coraz więcej takich oddziałów, nie był więc to jakiś nowatorski pomysł - tłumaczy dyrektor szpitala.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.