Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W związku z tym, że sytuacja związana z koronawirusem jest ciągle bardzo trudna dla gorzowskich przedsiębiorców, postanowiliśmy ponownie wyjść z inicjatywa wsparcia. Będzie o tyle istotne, że trafi do przedsiębiorców, którzy mają największe straty, odnotowali powyżej 50 proc. spadku przychodów – mówi prezydent Jacek Wójcicki.

Program startuje w czwartek o godz. 8 i wnioski można składać do Powiatowego Urzędu Pracy do następnej środy do godz. 15.30.

Wnioskodawca będzie mógł ubiegać się o 1 tys. zł dopłaty do wynagrodzenia w celu utrzymania stanowiska pracy. Łącznie może dostać dopłatę do 10 stanowisk pracy, czyli 10 tys zł, przez okres dwóch miesięcy. Każdy przedsiębiorca będzie mógł więc otrzymać maksymalnie do 20 tys. zł dofinansowania. Miasto przeznaczyło na ten cel 1,4 mln zł, a pieniądze trafią do gorzowskich przedsiębiorców do końca tego roku.

– Wnioski będą składane elektronicznie. W sytuacji gdy liczba wniosków przekroczy ilość dostępnych środków, będziemy brali pod uwagę jak najwyższy spadek przychodów pracodawcy lub przedsiębiorcy – tłumaczy Izabela Jankowska, dyrektor PUP.

Przy wyliczeniu spadku przychodów to przedsiębiorca wybierze, czy chce porównywać przychody z miesięcy w tym roku, np. wrzesień–październik, do miesięcy z poprzedniego roku, czy też poszczególne miesiące w tym roku, np. październik do listopada i listopad do grudnia.

Z dofinansowania można skorzystać tylko raz i tylko za dany okres. Ale o dopłatę mogą starać się również ci, którzy korzystali z pierwszego rozdania Gorzowskiej Dychy.

Jak zapewnia dyrektor PUP, wniosek jest bardzo prosty, składa się z umowy i z deklaracji spadku przychodów. Wsparcie obejmuje również osoby samozatrudnione. Warunek jest taki, aby wnioskodawcy płacili podatki w Gorzowie. Pracodawcy natomiast deklarują, czy występują o pomoc, bo płacą sami podatki w Gorzowie, czy też zatrudniają pracowników, którzy tutaj są opodatkowani.

W wiosennej edycji wsparcia lokalnych przedsiębiorców, które było częścią pakietu Gorzowska Dycha do dyspozycji było 3,2 mln zł i skorzystało z tego 800 osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.