W dniu, w którym zaplanowane są mecze o złoto i brąz 27. mistrzostw świata w piłce ręcznej, Michał Olejniczak będzie kończył 20 lat. Czy wychowanek Misia Gorzów, obecnie zawodnik Vive Kielce, poleci do Egiptu? Na razie znalazł się w 35-osobowym składzie Polski na ten turniej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W styczniu 2020 r. Michał Olejniczak zagrał w biało-czerwonych barwach w finałach mistrzostw Europy, parę tygodni później podpisał kontrakt z Vive Kielce, jedną z najlepszych drużyn klubowych w Europie, gdzie dostaje szansę występów w Lidze Mistrzów i PGNiG Superlidze.

Ostatnio dosięgły go bieżące problemy, również zajmujące nas wszystkich. Michał zachorował na koronawirusa.

- To nie był łatwy czas, przez aż osiem tygodni nie mogłem trenować na pełnych obrotach - opowiadał Olejniczak. - Co tu dużo mówić, pierwsze minuty po powrocie do gry były katastrofalne, ale przede wszystkim bardzo się cieszyłem, że znów mogłem zagrać. I z każdą, kolejną akcją wyglądało to lepiej. W długiej izolacji bardzo stęskniłem się za piłką ręczną, oglądanie jej w telewizji to nie jest to samo. Odniosłem mały sukces, bo szukając sobie zajęcia, na chwilę wróciła moja mała pasja z dzieciństwa, udało mi się złożyć zestaw z Lego. Teraz jednak mam już tylko w głowie nadrabianie zaległości i szukanie jak najwyższej formy.

Trener seniorskiej kadry Patryk Rombel dalej widzi Olejniczaka w swojej drużynie. Umieścił go w 35-osobowej kadrze na mistrzostwa świata w Egipcie.

Do tej pory wymagano 28-osobowej listy, ale teraz ze względu na ryzyko wypadnięcia zawodników z powodu koronawirusa, można było na niej umieścić o siedem nazwisk więcej. Co istotne, do imprezy będzie można zgłosić 20, a nie jak dotychczas 16 zawodników.

Mundial piłkarzy ręcznych w Afryce rozpocznie się 13 stycznia meczem Egipt – Chile. Polska w grupie B kolejno zmierzy się z Tunezją (15.01), Hiszpanią (17.01) i Brazylią (19.01).

- Pierwszoplanowym celem jest znalezienie się w grupowej trójce, która awansuje do dalszej fazy turnieju - powiedział trener Rombel. - Będziemy jednym z najmłodszych zespołów na mistrzostwach. Chcemy koncentrować się na wykonaniu naszych założeń w obronie i w ataku. Jeżeli uda się nam to osiągnąć powyżej 60 procent, to sądzę, że będziemy liczyć się w każdym meczu.

Z kim zagrają Polacy w okresie przygotowawczym? Tu cały czas karty rozdaje pandemia koronawirusa. W planach są grudniowe sparingi z Algierią, turniej 4Nations Cup z udziałem Rosji, Białorusi i Bahrajnu. Początek stycznia to turniej w Moskwie, gdzie wystąpi również Rosja, Argentyna i Hiszpania B.

31 stycznia w Egipcie odbędą się mecze o złoto i brąz. Michał Olejniczak tego dnia będzie miał 20. urodziny. Oby również mógł się wtedy pochwalić, że spełnił następne, sportowe marzenie i zagrał na kolejnej, wielkiej imprezie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej