Gorzowski Stilon, z obecnym trenerem Alfy Jackiem Osińskim w składzie, to waterpolowa potęga lat 80. i 90. Wtedy nasze drużyny aż 15 razy sięgały po ligowe złoto. ŁSTW Łódź to dominatorzy obecnych czasów. Od 2002 r. też uzbierali 15 tytułów mistrzowskich. Zrównali się ze stilonowcami. Ostatnio jednak, w skróconym sezonie przez pandemię koronawirusa, sięgnęli po srebro. Piąte w historii mistrzostwo Polski w piłce wodnej trafiło do Polonii Bytom.

Obrońcy złota znów są mocni, Alfa Gorzów wystartowała do nowych rozgrywek z pozycji brązowego medalisty, pierwszego krążka dla naszego klubu w rywalizacji seniorskiej. Dwa razy rozgromiliśmy Arkonię Szczecin i szykowaliśmy się na kolejne mecze w łódzkiej „Zatoce Sportu”.

- Czujemy, że to jest też czas, kiedy już możemy ŁSTW poważnie zagrozić, w końcu go pokonać - słyszeliśmy z gorzowskiego obozu. Widzieliśmy, że wcześniej w Łodzi raz wygrał czwarty zespół z naszej grupy - AZS Uniwersytet Warszawa.

W pierwszym podejściu przegrywamy 8:12. Spotkanie jest równe aż do czwartej kwarty, w której zostajemy pobici 1:5. - W wodzie tak to nie wyglądało, po prostu w oba dni szwankowała nam skuteczność. Za to w drugim meczu wynik wyglądał zupełnie inaczej i znów kluczowa była ostatnia część zmagań - opowiadał trener Osiński.

W rewanżu, na koniec trzeciej kwarty gospodarze wyszli na prowadzenie 7:6. W ich składzie widzieliśmy m.in. Michała Diakonowa, Grzegorza Knapa czy Jana Szabłowskiego. Ludzie, którzy w piłkę wodną zaczynali grać w Gorzowie, ciągle stanowią o sile kilku innych ekip w Polsce.

Na początku czwartej kwarty gola na remis zdobył Oskar Szymonik. Rywale jeszcze odbili na 8:7. Ostatnie 4 minuty to jednak piorunujący finisz graczy Alfy, końcówka wygrana 5:0. Do remisu doprowadził Marcin Czapla, a na pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu wyprowadził nas Jakub Goździak. Trafiają jeszcze Przemek Brończyk, Grzegorz Cegielski i ponownie Szymonik. Ten ostatni przypieczętował historyczne zwycięstwo efektownym rzutem z pozycji centra.

Dopisaliśmy do swojego dorobku cenną wygraną, ale jeszcze nie możemy być pewni awansu do grupy mistrzowskiej, bo równie skutecznie walczy też drużyna z Warszawy. Również raz wygrała w Łodzi oraz dwa razy wyraźnie pokonała Arkonię Szczecin. O końcowej tabeli zdecydują bezpośrednie pojedynki między gorzowianami a piłkarzami wodnym ze stolicy, które odbędą się w połowie grudnia.

W grupie A pewne walki o medale są już zespoły z Bytomia i Poznania. Tam skapitulowała ŁSTW Politechnika Łódzka, która ma minusowe punkty, bo ostatnie pojedynki oddała walkowerem.

ŁSTW OCMER ŁÓDŹ - CHEĆKO BRUKARSTWO ALFA GORZÓW 12:8 (3:3, 3:2, 1:2, 5:1)

ALFA: Miałkowski, Wiśniewski - Cegielski 3, Szymonik 2, Brończyk 1, Goździak 1, Borek 1, Tawfik, Wieloch, Gabryniewski, Mądry, Czapla, Buczkowski.

ŁSTW OCMER ŁÓDŹ - CHEĆKO BRUKARSTWO ALFA GORZÓW 8:12 (3:1, 1:1, 3:4, 1:6)

ALFA: Miałkowski, Wiśniewski - Szymonik 3, Brończyk 3, Cegielski 2, Goździak 2, Czapla 2, Tawfik, Wieloch, Gabryniewski, Borek, Mądry, Buczkowski.

• 5. ŁSTW Politechnika Łódzka 8 -2 53:105

Czołowe dwie drużyny z każdej grupy eliminacyjnej awansują do grupy mistrzowskiej, gdzie zagrają systemem każdy z każdym sześć rund o medale.