Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na koronawirusa, nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń - poinformowali dziś rządzący. - Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

Spodziewaliśmy się w okresie przedświątecznym takiej decyzji. Sklepy w galeriach będą miały szansę w grudniu na uratowanie części dochodów. Ciągle pozostaje jednak wiele branż, dla których światełka w tunelu nie widać.

Rząd właściwie zabija ruch turystyczny, który przeważnie rósł w grudniu, styczniu oraz lutym. Według najnowszych danych GUS za listopad, 27 proc. firm z branży zakwaterowanie i gastronomia nie przetrwa dłużej niż miesiąc.

Czytaj więcej: Sklepy w centrach handlowych będą otwarte od soboty. Co z resztą? Zagłada?

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. Obowiązkowo trzeba zasłaniać nos i usta oraz przy wejściu do sklepu zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów. Godziny dla seniorów, od poniedziałku do piątku w godz. 10-12.

Nadal obowiązuje ograniczenie w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8-16 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne, kina, teatry - dalej działalność zawieszona.

Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Nadal otwarte są kościoły. Maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. Obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.

W hotelach mogą przebywać goście wyłącznie w podróży służbowej, sportowcy oraz medycy.

Gastronomia wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne funkcjonują w reżimie sanitarnym - minimum 1,5 m odległości między stanowiskami.

Siłownie, kluby fitness i aquaparki - działalność zawieszona.

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności.

Od 28 grudnia, zależnie od sytuacji epidemicznej, możliwy jest powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych w Polsce, a w nich stopniowe znoszenie obostrzeń. To jest jednak wyłącznie papierowy plan. Przecież rządzący zamykali galerie przy 24 tysiącach zachorowań dziennie, a teraz przy takiej samej liczbie, będą je otwierać...

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.