Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 26 października na zdalne nauczanie przeszli starsi uczniowie z podstawówek oraz szkoły średnie i wyższe uczelnie. 9 listopada dołączyli do nich uczniowie z klas I-III. Właśnie rządzący podjęli decyzję o kontynuowaniu tej formy nauki także w grudniu, również zmieniają termin ferii zimowych.

- Zdecydowaliśmy, że szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia, ferie będą skumulowane w jednym okresie od 4 do 17 stycznia - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. - Ferie, które zwykle były rozłożone w różnym czasie w różnych województwach, w roku 2021 muszą być skumulowane w jednym czasie po to, by nie zamawiać wyjazdów, by nie wyjeżdżać za granicę, by siedzieć w domu.

.. .

Plan jest taki, aby po feriach, 18 stycznia, klasy I-III wróciły do pracy stacjonarnej, całkowicie lub w części.

Ferie w jednym terminie to fatalna wiadomość dla i tak bardzo poszkodowanej branży turystycznej. Decyzja bardzo zaskakująca. Tym bardziej że wcześniej mówiło się o... wydłużeniu ferii w czasie, aby poszczególne województwa nie pokrywały się...

- Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby nie planować żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych - dodał premier.

- Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja - powiedziała Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Oznacza ona serie bankructw w branży hotelarskiej i turystycznej. Polacy są już bardzo zmęczeni tą sytuacją i chcą wypoczywać, planują urlopy na ferie, i tu nagle taki cios. To jest jakaś paranoja, wszystkie rezerwacje na ferie dotyczyły terminu od 17 stycznia do końca lutego. Ludzie już wzięli urlopy, wykupują kursy w szkółkach narciarskich. Wydaje się, że ktoś zgubił się w tym wszystkim.

W sobotę, 21 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 213 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykonano jedynie 43,9 tys. testów. W woj. lubuskim mieliśmy dzisiaj 645 nowych zarażonych i 16 zgonów. W Gorzowie stwierdzono 101 nowych przypadków, a w powiecie gorzowskim - 74.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.