Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w tym roku 22 listopada, Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu obchodzi swoje święto patronalne. Tradycyjnie w tę niedzielę w wybranych parafiach gościli wykładowcy i alumni, którzy opowiadali m.in. o seminarium. Ze względu na pandemię wizyt nie będzie, a wiernym na mszach św. zostanie odczytany list rektora seminarium, ks. dr. Mariusza Jagielskiego.

- W liście tym rektor wspomina o nowych doświadczeniach związanych z przeprowadzką seminarzystów do Gorzowa Wlkp. i o życiu seminaryjnym w czasie pandemii. Podejmuje również temat związany z treścią uroczystości Chrystusa Króla. Pisze o Królestwie Bożym, które związane jest z obecnością Boga w ludzkiej historii. Posługa kapłańska, do podjęcia której przygotowują się alumni naszego seminarium duchownego, to z jednej strony odkrywanie obecności Boga w życiu powołanego, z drugiej - gotowość do ofiarowania swojej obecności drugiemu człowiekowi – informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Fot. Agnieszka Kosiec / AG

W Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym obecnie przygotowuje się do kapłaństwa 17 alumnów. W maju tego roku pięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Od tego roku akademickiego miejscem zamieszkania i formacji alumnów stał się dawny dom biskupi w Gorzowie, siedziba Instytutu im. Bp. Wilhelma Pluty. Formalnie jednak siedzibą seminarium nadal pozostaje Paradyż.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.