Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urząd miasta opublikował projekt przyszłorocznego budżetu. Rada miasta zajmie się nim tradycyjnie podczas ostatniej sesji w tym roku - 17 grudnia.

Dochody w projekcie budżetu zaplanowano na prawie 949 mln zł, a wydatki na poziomie 1 mld 148 mln zł. Planowany deficyt wyniesie więc 199,5 mln zł. I zostanie pokryty kredytem w wysokości 138,5 mln zł, a także pieniędzmi z rozliczeń kredytów i pożyczek z poprzednich lat.

Sporo pieniędzy miasto wyda na inwestycje, bo ponad 382 mln zł. A wśród inwestycji najkosztowniejsze jak zwykle są te drogowe i komunikacyjne. Na system zrównoważonego transportu miejskiego w projekcie widnieje kwota 77,7 mln zł, na rozbudowę drogi krajowej nr 22 ponad 61 mln zł. Dokończona zostanie też inwestycja na ul. Spichrzowej, ale zaplanowano również kolejny etap: od ul. Teatralnej do ul. Herberta za 7 mln zł. W projekcie budżetu ujęto też kontynuacje inwestycji na ul. Kostrzyńskiej (8,7 mln zł) oraz drogi wojewódzkiej nr 130 (4,4 mln zł na odcinek ul. Myśliborskiej od ronda Szczecińskiego do ul. Mosiężnej). Przewidziano też m.in. modernizację deptaku przy ul. Hawelańskiej za 2 mln zł.

Do największych inwestycji należą poza tym: budowa Centrum Edukacji Zawodowej (75 mln zł w budżecie), modernizacja stadionu lekkoatletycznego (15 mln zł), a miasto przeznacza 22,5 mln zł na zakup udziałów – budowę hali widowiskowo-sportowej (inwestycję prowadzi miejska spółka Słowianka). Zaczyna się też inwestowanie w autobusy elektryczne, na program, w którym zakłada się kupno 8 pojazdów, budowę stacji ładowania itp., w przyszłym roku jest 1,5 mln zł. Na budowę węzła przesiadkowego przy dworcu PKP zapewnione jest na razie 3,3 mln zł.

A w kulturze? Największą inwestycją w tej dziedzinie będzie przebudowa przemysłówki. Póki co w tej pozycji widnieje kwota 3,8 mln zł. W oświacie natomiast największą pozycją są prace termomodernizacyjne budynków za łącznie 6,5 mln zł, a swoją pozycję w budżecie ma też remont „jedynki” - ponad 1 mln zł.

Wśród drobniejszych zadań inwestycyjnych wiele jest takich, które prowadzone są w ramach Budżetu Obywatelskiego, na który przeznaczono prawie 6,7 mln zł.

Skąd na to będą pieniądze? Oprócz subwencji np. oświatowej w 2021 roku dochody miasta z tytułu podatków i opłat lokalnych szacuje się na prawie 140 mln zł, udziały w podatkach na ponad 181 mln zł, z funduszy UE pochodzić będzie ponad 131 mln zł, a dochody z majątku planowane są na ponad 25 mln zł.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.