Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od nastania władzy Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Owsiak miał już kilka procesów, dlatego podczas ostatniej „żywej” edycji festiwalu, powszechnie kojarzonego jako Przystanek Woodstock, wyjątkowo pilnował się, by nie przeklinać. Dopiero ostatniego dnia, w niedzielę nad ranem, na zakończenie festiwalu rzucił ze sceny parominutową wiązankę. 

– Czemu nie karzecie polityków, którzy zapier…ają samolotami za moje, k…a, pieniądze? Dlaczego ich nie pociągnięcie do odpowiedzialności? Nie ma na to zgody. Bądźcie z nami na finale WOŚP. 176 mln. A wy, k…a, ile wywalacie pieniędzy na loty? Pacjenci onkologiczni nie mają się jak leczyć. To co wy, k…a, do nas macie? – mówił do woodstockowiczów, nawiązując m.in. do afery lotniczej marszałka Marka Kuchcińskiego.

– Sorry, jeśli kogoś uraziłem, ale się, k…a, wylewa z człowieka” – tłumaczył Owsiak.

Wcześniej stwierdził, że jego przemówienie ma charakter utworu muzycznego, prosił też woodstockowiczów o pomoc w przypadku ewentualnego procesu.

– Żeby nie rządziło kłamstwo, pogarda i szczucie Polaków jednych na drugich, to może, k…a, coś zmienimy? Bądźcie moimi obrońcami w sądzie w Słubicach – mówił lider WOŚP.

Nagana i apelacja

Dzień po zakończeniu festiwalu policja powiadomiła, że zajmie się sprawą z urzędu. Dostała doniesienia od oburzonych obywateli.

Sprawa wylądowała na wokandzie. Sąd pierwszej instancji w Słubicach ukarał Owsiaka naganą, podobnie jak to miało miejsce po festiwalu w 2017 r. Tym razem jednak szef WOŚP postanowił się odwołać. Apelacja obrony okazała się skuteczna – w piątek 13 listopada bieżącego roku Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim uniewinnił Owsiaka z zarzutów. Wyrok uzasadnił brakiem szkodliwości czynu.

– Wyrok jest prawomocny – zaznacza prowadząca sprawę szefa WOŚP mecenas Anna Chybińska z kancelarii Dubois i Wspólnicy. – Jakoś tak już jest, że zawiadomienia w sprawie użycia nieprzyzwoitych słów zawsze składają osoby, które nie brały udziału w festiwalu – zauważa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.