Co najmniej pół roku dłużej potrwa Budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. A to oznacza, że kompleksie we wrześniu nie zabrzmi pierwszy dzwonek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mieszkańcy mogą na własne oczy zobaczyć, jak szybko posuwają się prace na budowie CEZiB przy ul. Warszawskiej i Teatralnej. Z jednej strony kompleksu stoi już bryła nowej hali sportowej, od południowej strony wnoszą się nowe warsztaty. Widać też, że prace prowadzone są w starych budynkach dawnego szpitala.

Czego nie widać? Problemów, jakie pojawiły się przy renowacji starej zabudowy. Już podczas pierwszych przygotowań na początku roku okazało się, że niektóre budynki są w gorszym stanie, niż zakładano. A to wymaga większych nakładów pracy. Termin oddania szkoły do użytku, czyli wrzesień 2021 r., nie jest już realny.

- Tempo i przebieg prac, zwłaszcza na nowych budynkach hali sportowej i warsztatów, są zadowalające. Problemy mamy ze starymi budynkami. Tu mamy różnice zdań z konserwatorem zabytków w podejściu do inwestycji. Mam jednak nadzieję, że uda się znaleźć kompromis i również ta część zabytkowa ruszy z kopyta – mówi prezydent Jacek Wójcicki. - Realnie jednak nie jesteśmy w stanie skończyć budowy na 1 września przyszłego roku. Myślę, że opóźnienie wyniesie około pół roku – dodaje.

Pierwotnie termin oddania CEZiB do użytku wyznaczono na koniec sierpnia 2021 r., wraz z pozwoleniem na użytkowanie. Tak więc 1 września 2021 r. powinien zabrzmieć w murach szkoły pierwszy dzwonek. Wiadomo, że to się nie uda, ale gotowe będą niektóre obiekty nowej szkoły. Być może uczniowie będą mogli korzystać z warsztatów czy hali sportowej.

CEZiB ma powstać po połączeniu i przeniesieniu dotychczas działających szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Dodatkowo utworzone zostanie Centrum Poradnictwa Zawodowego i Informacji Zawodowej, Centrum Współpracy z Pracodawcami i Inwestorami. Powstanie nowa szkoła dla prawie tysiąca uczniów, nowoczesna, z dobrze wyposażonymi pracowniami i warsztatami. W poszpitalnym kompleksie powstanie kompleks dydaktyczno-administracyjny o łącznej powierzchni ponad 7,7 tys. m kw., w tym też nowa hala sportowa i rozległy kompleks warsztatów.

Całość inwestycji, która kosztuje prawie 104 mln zł, prowadzi firma Mirbud.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    A kto normalny wierzył w te obietnice? Przecież chodziło o to tylko aby przebudowa ruszyła a nie o dotrzymanie terminu zakończenia. A Pan czy Pani konserwator zabytków niech baczniejszą uwagę zwróci na wiele ważniejszych spraw niż na zawirusowany, zapełniony wszystkimi zarazkami świata zapomniany szpital. Jak zwykle jakiś dupek musi być ważny.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0