Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze parę tygodni temu mówił, że w Zielonej Górze czuje się niesamowicie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby związał się z Falubazem na dłużej? Do takich deklaracji żużlowców w trakcie sezonu nie warto przywiązywać jakiejś wielkiej wagi, bo doskonale wiemy jaki to jest rynek. Jak wielkie pieniądze do zarobienia, właściwie tylko w Polsce.

- Byłem w Stali przez dwa lata, zdobyłem srebrny i brązowy medal, ale jednego wciąż mi brakuje - powiedział Martin Vaculik. - W żużlu spotykasz ludzi, do których chce się wracać. Wiesz gdzie i z kim naprawdę chcesz być. Wracam do Gorzowa, witajcie ponownie.

Vaculik i dwukrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik to flagowi jeźdźcy firmy Promet Cargo. Nie jest tajemnicą, że kapitan Stali Gorzów dołożył swoją cegiełkę, aby obaj znów zdobywali punkty w jednych barwach w polskiej lidze.

Poniżej ostatnie zdobycze Słowaka w PGE Ekstralidze i miejsca na listach klasyfikacyjnych:

  • 2020 r. (Zielona Góra): 5. miejsce – 196 pkt, 2,178,
  • 2019 r. (Zielona Góra): 4. miejsce – 218 pkt, 2,319,
  • 2018 r. (Gorzów): 11. miejsce – 113 pkt, 2,093,
  • 2017 r. (Gorzów): 11. miejsce – 169 pkt, 2,036,
  • 2016 r. (Toruń): 12. miejsce - 186 pkt, 2,000.

Co zmienia się u żółto-niebieskich, w porównaniu z minionym sezonem, gdzie wędrowaliśmy z piekła do nieba, po sześciu porażkach z rzędu na początek, aż do wicemistrzostwa Polski?

Po Zmarzliku, drugim liderem Stali był Australijczyk Jack Holder. „Gość” z Torunia, który uratował nam rozgrywki, ale teraz będzie się ścigał w ekstraklasie dla Apatora. Młodszy z braci Holderów „wykręcił” średnią 2,052 pkt. My bierzemy w jego miejsce Vaculika, z jeszcze lepszymi osiągami. Byle tylko powtórzył je w Gorzowie.

Dalej mamy tych, którzy zostali z nami - Szymona Woźniaka i Duńczyka Andersa Thomsena. Nie ma co ukrywać, że odpowiedzialność za wyniki Stali w lidze w 2021 r. spadnie właśnie na tę czwórkę seniorów.

Krzysztof Kasprzak, po dziewięciu sezonach spędzonych w Gorzowie, powędrował do Grudziądza, a Duńczyk Niels Kristian Iversen wybrał pierwszoligową Unię Tarnów.

Stal, aby wypełnić przepis o wystawianiu pod numerami 1-5 jednego żużlowca do 24 lat, zatrzymała Rafała Karczmarza i weźmie do ekstraklasy bardzo młodego Duńczyka Marcusa Birkemose. Jeden z nich będzie trafiał pod ósemkę.

O dwie pozycje juniorskie powalczą Wiktor Jasiński, już w pełni zdrowy Mateusz Bartkowiak oraz Kamil Nowacki, powracający z wypożyczenia do Rybnika.

Szymon Woźniak: Nasza srebrna historia w tym sezonie nadaje się na film

Czy to wystarczy, aby skutecznie bić się o ponowny awans do play-off i walczyć o medale? Wszystko jak zwykle zweryfikuje tor. Po ruchach transferowych widzimy, że na pewno bardzo mocne składy pojawią się tradycyjnie w Lesznie i Wrocławiu, a także w Częstochowie i Lublinie. Wiemy już, że w PGE Ekstralidze na pewno nie będziemy mieli takiego dostarczyciela punktów, jakim ostatnio był ROW Rybnik.

STAL GORZÓW 2021:

  • seniorzy: Bartosz Zmarzlik, Szymon Woźniak, Anders Thomsen (Dania), Martin Vaculik (Słowacja);
  • seniorzy do 24 lat: Rafał Karczmarz, Marcus Birkemose (Dania);
  • juniorzy: Wiktor Jasiński, Kamil Nowacki, Mateusz Bartkowiak, Kamil Pytlewski.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.