Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Hanna Kuraszkiewicz finansuje swoje badania konserwatorskie dzięki Stypendium Artystycznemu Prezydenta Miasta Gorzowa.

Hanna Kuraszkiewicz prowadzi badania konserwatorskie elewacji kamienicy przy ul. Łokietka 21Hanna Kuraszkiewicz prowadzi badania konserwatorskie elewacji kamienicy przy ul. Łokietka 21 Fot. Jan Wojtanowski/Urząd Miasta Gorzowa

Kamienica przy ul. Łokietka 21 była własnością architekta Willy’ego Senckpiehla, który zaprojektował wiele kamienic w przedwojennym Gorzowie. Budynek przy ul. Łokietka był jego pierwszą realizacją. O ile jednak inne kamienice były obiektami naukowych badań i analiz, to kamienica przy Łokietka jak dotąd nie znalazła się w centrum zainteresowań konserwatorskich. Hanna Kuraszkiewicz jest więc tam pionierką.

Chce określić rodzaj użytego oryginalnie materiału i polichromii. To pozwoli ustalić pierwszy kolor elewacji oraz zakres malowania obiektu. Zamierza też ustalić, jakie czynniki przyczyniają się do niszczenia elewacji, by w przyszłości wyeliminować je z użycia w czasie prac konserwatorsko-naprawczych.

Efekty swoich badań gorzowianka wykorzysta podczas pisania pracy magisterskiej. W planach jest również wystawa stypendystki, na której zaprezentuje rezultaty badań.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.