Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Od 10 października wprowadzamy strefę żółtą w całym kraju. Od przestrzegania tych zasad zależy nasze bezpieczeństwo. W bogatych krajach dochodziło do dramatów, szpitale były niedostępne, chcemy zrobić wszystko, by u nas to się nie powtórzyło - ogłosił Morawiecki.

- W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów. Dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie - dodaje.

Co nas czeka?

Będą panować nowe, zaostrzone restrykcje. Trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tej zasady możemy dostać mandat. Zwolnione z niej są osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument poświadczający o niepełnosprawności niepozwalającej na używanie tych środków ochronnych.

W żółtej strefie maseczkę musimy założyć też w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej (np. sklepach, urzędach), świątyniach (w uroczystościach na zewnątrz oprócz maseczek konieczny jest dystans 1,5 m), galeriach handlowych i obiektach usługowych. Nie musimy ich używać w w lasach i parkach.

Maksymalna liczba uczestników imprez okolicznościowych, np. wesel, wynosi 100 (nie licząc obsługi) - to ograniczenie zacznie nas obowiązywać z tygodniowym okresem dostosowawczym, czyli 17 października.

W zgromadzeniach może wziąć udział maksymalnie 150 osób. Konieczny dystans 1,5 m i maseczki. Wymagana odległość pomiędzy jednym a drugim zgromadzeniem to 100 m.

Jeśli chodzi o transport zbiorowy, to w autobusach czy pociągach można zająć wszystkie miejsca siedzące lub 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W lokalach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4 m kw.

Na imprezach sportowych i kulturalnych widzów może być maksymalnie 25 proc. Również trzeba zakryć nos i usta. W przypadku wydarzeń na świeżym powietrzu, limit osób wynosi 100, ale nie więcej niż 1 osoba na 5 m kw.

W salonie fryzjerskim czy u kosmetyczki, może znajdować się tylko obsługa i klienci. Film w kinie obejrzymy w maseczce, a limit miejsc dla widzów to 25 proc. W siłowniach może znajdować się jedna osoba na 7 m kw. Na basenach może przebywać 75 proc. maksymalnej liczby osób.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.