Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

PKP Polskie Linie Kolejowe planują modernizację magistrali na odcinku Rzepin-Szczecin-Świnoujście. - Spółka podpisała dwie umowy na opracowanie studium wykonalności. Efektem inwestycji będą sprawne przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych, przewożących ładunki z Dolnego Śląska do portów Pomorza Zachodniego - informuje portal rynek-kolejowy.pl.

To dwie umowy warte ok. 4 mln zł. Opracowane studium pozwoli ekspertom ocenić zakres i koszt przyszłych inwestycji. Padną też propozycje rozwiązań technicznych na trasie. W planach są m.in przejazdy dłuższych i cięższych składów towarowych (nawet do 750 metrów).

Inwestycja będzie sfinansowana z funduszy unijnych w latach 2021-2027.

Nadodrzańską trasą przewożone są ładunki z południa do zachodniopomorskich portów. Przygotowywane inwestycje zwiększają rolę kolei jako sprawnego, bezpiecznego i ekologicznego transportu oraz przyniosą wymierne efekty dla gospodarki - oceniał Arnold Bresch z zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Jeden z wariantów przewiduje dostosowanie linii do prędkości 160 km na godzinę dla pociągów pasażerskich i 120 km na godzinę dla składów towarowych. Inwestycja ma także doprowadzić do większej przepustowości na szlaku odrzańskim.

Zwiększy to przepustowość linii, dzięki czemu na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.