Wykorzystanie robota chirurgicznego da Vinci to przełom w wykonywaniu skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Gorzowski szpital będzie miał jedno z 12 takich urządzeń w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Robot Da Vinci to z pewnością krok milowy w rozwoju Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Obecnie w Unii Europejskiej działa 900 takich robotów da Vinci, w Polsce jedynie 11, z czego 5 w Warszawie, a w Lubuskiem będzie to pierwszy robot. W USA operacje przeprowadza się przy użyciu 4 tys. takich urządzeń.

Robotyka chirurgiczna to przyszłość, choć jest to sprawa kosztowana. Całkowity koszt robota i utworzenia pracowni będzie wynosił ok. 12 mln złotych. Zakup będzie możliwy dzięki wsparciu marszałek Elżbiety Anny Polak i Zarządu Województwa Lubuskiego, który przeznaczy na inwestycję 10 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pieniądze to jedno, ale równie ważna jest wyspecjalizowana kadra. Robot nie przeprowadza bowiem operacji sam, nie pracuje autonomicznie. To narzędzie jest przedłużeniem rąk lekarza i naśladuje jego ruchy. Tych rąk ma jednak aż… cztery. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Lekarz pracujący przy konsoli musi więc zgrać ustawienie ramion robota, wiedzieć, jak je zmieniać, jak ruszać kamerą. Robot daje też 16-krotne powiększenie i obraz trójwymiarowy, a końcówki ramion robota mogą obracać się na wszystkie strony.To wszystko po to, aby wspomagać wykonywanie zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną.

System da Vinci nie zastępuje więc chirurga, ale umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji cięcia, poza granicami możliwości ludzkich rąk przy tradycyjnej chirurgii. Ruchy ramion urządzenia imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora urządzenia. Efektem zabiegu z wykorzystaniem systemu da Vinci jest mniejsza liczba zdarzeń niepożądanych oraz skrócenie okresu hospitalizacji.

W gorzowskim szpitalu robot będzie wykorzystywany do zabiegów urologicznych, głównie w zakresie leczenia raka prostaty przy zaawansowanych stadiach (bez przerzutów).

Urolodzy planują rocznie wykonywać ponad 200 zabiegów przy użyciu DaVinci. Najwięcej prostatektomii (120), ale także usuwania nowotworów nerki (70) i cystektomii (30).

Chirurg podczas zabiegu ma do dyspozycji zestaw narzędzi chirurgicznych w opatentowanej technice EndoWrist. - Te narzędzia zostały tak zaprojektowane, by naśladowały zręczność ludzkiej dłoni oraz nadgarstka, ale są znacznie bardziej precyzyjne – mówi dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w gorzowskim szpitalu. - Specjalista wykonujący zabieg z zastosowaniem robota da Vinci, w odróżnieniu od tradycyjnych technik chirurgicznych nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli. Ramiona da Vinci mają dużo większy zakres pracy i ruchomości niż ludzki nadgarstek, dzięki czemu operację można przeprowadzić dokładniej – dodaje.

Jednak robot DaVinci może być stosowany nie tylko w urologii. W ginekologii posłuży do histerektomii, metody usuwania zmian łagodnych oraz nowotworów narządu rodnego. Za pomocą robota przeprowadza się też operacje w obrębie jelita grubego, ze szczególnym wskazaniem dolnej resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita.

Stosowany jest też w laryngologii i w przypadku nowotworów regionu głowy i szyi. Za pomocą systemu wykonywane są operacje w obrębie jamy ustnej oraz nagłośni i podstawy języka przez usta

W kardiochirurgii użycie systemu da Vinci w czasie operacji umożliwia operatorowi robota wykonywanie skomplikowanych ruchów wewnątrz klatki piersiowej pacjenta, bez umieszczania wewnątrz rąk. Pacjenci unikają dzięki temu nacięcia mostka i rzadziej doświadczają powikłań pooperacyjnych

W torakochirurgii robot DaVinci pomocny jest przy operacjach resekcji częściowej lub całkowitej płuca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem