Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Choć ulicą Sikorskiego i nowym rondem jeździmy już od prawie tygodnia, to jednak na powrót wieszcza na cokół musieliśmy trochę poczekać. Konieczna była naprawa podstawy posągu, ale też do Gorzowa miały wrócić akty erekcyjne, które w lutym odnaleziono podczas przenosin pomnika. Podczas przebudowy ul. Sikorskiego pomnik musiał być przesunięty o kilkanaście metrów i ustąpić miejsca nowemu rondu.

Akty erekcyjne ujrzały światło dzienne po 75 i 63 latach. W czwartek wróciły do Gorzowa po rekonstrukcji i konserwacji w Szczecinie.

Dwa dokumenty pierwotnie były umieszczone w metalowej tubie. Starszy dokument z 1945 r. zaświadczał o planach budowy w tym miejscu pomnika Wolności. Młodszy z 1957 r. dotyczył już pomnika Adama Mickiewicza. Materiały z Gorzowa trafiły do Szczecina, do pracowni konserwatorskiej pani Izabeli Działak - Dąbrowskiej. Konserwatorka dzieł sztuki specjalizuje się w zabytkach z papieru i skóry. Konserwacji gorzowskich dokumentów dokonała na indywidualne zlecenie. Mówi, że rekonstrukcja była prawdziwym wyzwaniem. Trwała 6 miesięcy. Papier obu dokumentów był słabej jakości. Co ciekawe, oba dokumenty były spisane na niemal identycznym papierze i ich konserwacja wyglądała bardzo podobnie.

Choć oba akty erekcyjne dotyczą różnych pomników i dzieli je dekada, to są do siebie bardzo podobne. Prawdopodobnie autor aktu erekcyjnego pomnika Adama Mickiewicza wzorował się na wcześniejszym akcie z 1945 r.

Skopiowane dokumenty zostaną ponownie umieszczone pod cokołem pomnika, a dołączy do nich kolejny, tym razem o współczesnym Gorzowie. Prezydent Jacek Wójcicki planuje taką uroczystość na drugą połowę września i będzie to jednocześnie symboliczne zamknięcie inwestycji wzdłuż ulicy Sikorskiego.

Sam posąg Adama Mickiewicza został już umieszczony na cokole, który teraz przejdzie renowację. Pod jednym z granitowych bloków cokołu zostanie umieszczona kapsuła czasu z dokumentami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.