Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Komunikat w tej sprawie Ministerstwo Finansów opublikowało przed paroma dniami. Projekt zakłada przejazd odcinkami autostrady A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica i A2 Konin - Stryków bez zatrzymywania się przed szlabanami. Resort zapowiada, że pobieranie manualne opłat na bramkach lub przy użyciu viaBOX lub viaAUTO w technologii radiowej (DSRC) przejdzie do lamusa.

„Nowy system będzie w pełni zintegrowany z wdrożonymi już systemami Ministerstwa Finansów, m.in. ANPRS czy SENT oraz będzie elementem e-Urzędu Skarbowego, umożliwiającego kompleksową integrację e-usług resortu finansów” - deklaruje resort.

Od lipca pobieranie opłat za przejazd dwoma odcinkami autostrad Bielany Wrocławskie - Sośnica i Konin - Stryków przejął szef Krajowej Izby Skarbowej. Najpierw przygotuje nowy system dla pojazdów ciężkich oparty o technologię pozycjonowania satelitarnego.

Odpada natomiast opcja videotollingu, który na autostradzie A4 między Wrocławiem i Gliwicami miał otwierać bramki wszystkim automatycznie. - Biorąc pod uwagę potencjał nowego systemu dla pojazdów ciężkich, budowa osobnego systemu informatycznego tylko dla dwóch odcinków autostrad, obsługujących jedynie część podróżnych, którzy zdecydują się korzystać z videotollingu, jest niezasadna. Dlatego unieważniono, ogłoszony w styczniu 2020 r. przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich - powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Według nowych założeń Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić możliwość zakupu biletu autostradowego na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich, np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej. Bilet autostradowy wszyscy kierowcy będą mogli kupić nie tylko online, np. przez serwis internetowy, terminale samoobsługowe czy aplikację mobilną. Także na stacji paliw czy w kiosku.

Ministerstwo Finansów: - Ze względu na umowy z podwykonawcami na obsługę bramek najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to czwarty kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej. Obecnie trwają pracę nad szczegółami koncepcji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.