Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cykl GP 2020 trafił do Wrocławia, Gorzowa, czeskiej Pragi i Torunia. W każdej z tych lokalizacji odbywają się po dwa turnieje.

Na wrocławskim Stadionie Olimpijskim wygrywali Rosjanin Artiom Łaguta i Maciej Janowski. Ten drugi objął prowadzenie w klasyfikacji przejściowej. Jest w ostatnim czasie bardzo szybki, co potwierdził złotym medalem w indywidualnych mistrzostwach Polski.

Zmarzlik do lidera traci 11 pkt. Czy jest szansa, że ścigając się na domowym torze, odrobi straty? - Wygrać u siebie to świetna sprawa, widziałem, jak Maciek się cieszył, i pewnie, że znów chciałbym tego doświadczyć. Tym bardziej wiedząc, jak trudno jest dostać się na najwyższy stopień podium - powiedział 25-letni żużlowiec, który rundę GP w Gorzowie wygrał w 2014 roku. Wtedy jeszcze nie był stałym uczestnikiem cyklu. - Jestem młodym zawodnikiem, a już mam w kolekcji wszystkie medale mistrzostw świata. To dla mnie wielka sprawa. No i ten wymarzony, złoty, o którym każdy żużlowiec myśli. Zdobyty akurat w roku, gdzie Gorzowa nie było w Grand Prix. Nie lubię gdybania, co będzie, co się wydarzy, bo to nic nie wnosi. Jestem od jeżdżenia na żużlu, a nie pisania scenariuszy, które wielokrotnie zupełnie się nie sprawdzają. Cieszę się, że po pierwszym, słabszym dniu we Wrocławiu udało mi się tak dobrze pojechać w sobotę, wykonać fajną robotę z moim teamem. Tak samo mocno postaramy się o jak najlepszy wynik na gorzowskim torze. Tylko o tym samym myśli każdy zawodnik stający pod taśmą. Powtarzam, punkty zliczymy w Toruniu i zobaczymy, na co tym razem zasłużyliśmy.

Obok zmagań na torze mieliśmy podczas wrocławskich rund problem z oponami. Obaj najlepsi zawodnicy ścigali się na tureckich anlasach. Inni protestowali, że choć opona ma homologację, to jest ewidentnie za miękka, co może wypaczać rywalizację. Żużlowcy dostali już informację, że podczas gorzowskich turniejów anlasów nie będzie można używać, a sprawa zostanie dokładnie zbadana.

Dzisiaj zostały rozlosowane numery startowe na obie gorzowskie rundy. Zmarzlik trafił pod trzynastkę i tak samo jak dwa razy we Wrocławiu - pod dziewiątkę.

Piątkowy i sobotni turniej na stadionie im. Edwarda Jancarza rozpocznie się o godz. 19.

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA GP 2020 (PO 2 TURNIEJACH):

  • 1. Janowski - 38 pkt,
  • 2. A. Łaguta - 32 pkt,
  • 3. Woffinden - 32 pkt,
  • 4. Lindgren - 30 pkt,
  • 5. Zmarzlik - 27 pkt,
  • 6. Madsen - 18 pkt,

7. Czugunow - 16 pkt, 8. Sajfutdinow - 15 pkt, 9. Iversen - 14 pkt, 10. Dudek - 13 pkt, 11. Vaculik - 12 pkt, 12. Zagar - 12 pkt, 13. Fricke - 12 pkt, 14. Michelsen - 11 pkt, 15. Doyle - 8 pkt, 16. Lindback - 2 pkt.

KOLEJNE TERMINY GRAND PRIX 2020:

  • 11 i 12 września – Gorzów;
  • 18 i 19 września – Praga (Czechy);
  • 2 i 3 października – Toruń.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.