Trwa przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I. Na placu budowy widać już nie tylko głębokie wykopy, ale też fragmenty przyszłego torowiska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przebudowa Traktu Królewskiego, czyli ul. Chrobrego i Mieszka I, przebiega sprawnie i bez opóźnień. A to nie było przecież regułą podczas poprzednich dużych inwestycji drogowych, jak choćby kończąca się przebudowa ul. Kostrzyńskiej czy ul. Sikorskiego, gdzie opóźnienia możemy już liczyć w… latach.

Inwestycję prowadzi konsorcjum firm ZUE i FDO. Budowa ruszyła w maju, a firma po kolei na poszczególnych odcinkach rozebrała torowisko. Powstały głębokie wykopy pod całą infrastrukturę podziemną, czyli sieci gazowe, wodociąg i kanalizację.

Na wysokości Kwadratu nie tylko widać już wykopy, ale też wyłaniają się pierwsze fragmenty przyszłego torowiska. Na razie przebudowa obejmuje odcinek drogi od dawnego kina Słońce do ul. Jagiellończyka, jeszcze w tym roku drogowcy rozpoczną prace również na odcinku do ul. Mickiewicza.

Zgodnie z umową przebudowa powinna się zakończyć w ciągu półtora roku, czyli do listopada 2021 r.

W ramach inwestycji mają zostać przebudowane ulice, deptak, skrzyżowania i mostek na Kłodawce. Na odcinku od ul. Roosevelta do ul. Borowskiego torowisko będzie przebiegać środkiem jezdni. Przy skrzyżowaniach powstaną dodatkowe pasy do skrętu. Przystanki będą miały formę antyzatok, czyli chodnik będzie wchodził w jezdnię.

Na odcinku od ul. Borowskiego do ul. Wybickiego zaplanowano deptak miejski, bez wyniesionych krawężników.

Przebudowywane od podstaw jest torowisko, na specjalnych podbudowach, a zwłaszcza na deptaku i przez mostek na Kłodawce. Sam mostek również będzie odnowiony. Sieć trakcyjna zostanie zawieszona na nowych słupach trakcyjno-oświetleniowych, a na deptaku zostaną nasadzone nowe drzewa. Projekt przewiduje też montaż elementów małej architektury, m.in. 11 wiat przystankowych, 28 koszy na śmieci, 25 ławek, 33 stojaków na rowery i in. Przebudowa kosztuje miasto 69 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej