Te coroczne zmagania to jak zwykle najbardziej prestiżowa i najmocniej obsadzona rywalizacja w kraju. Nie inaczej było w tym roku w Krakowie. Na podium mamy zamianę na dwóch czołowych miejscach. Tym razem złote medale trafiły do Wrocławia, a srebrne do Katowic. Gorzowianie po roku przerwy wracają do najlepszej trójki, sięgają po brązowe krążki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Zespół, który zebraliśmy na ten sezon [z USA nie mógł przylecieć Kamil Dragun], grał naprawdę fantastycznie - powiedział Andrzej Modzelan, prezes i trener KSz Stilon Gorzów. - Byliśmy blisko srebrnego medalu, ale ciut nam zabrakło. Skończyliśmy na bardzo dobrym, trzecim miejscu, tylko punkt za Wasko Katowice i zaledwie dwa za Polonią Wrocław. Ze zdecydowanie największą ilością małych punktów.

Od razu pierwszego dnia stilonowcy zmierzyli się z późniejszymi mistrzami Polski z Wrocławia i przegrali 2:4. To była jedyna porażka gorzowian w całym turnieju.

Dalej nasi szachiści pewnie pokonali zespoły z Płocka 4:2, Raciborza 5:1 i Podlesia 5,5:0,5.

W środku turnieju mieliśmy dwa pojedynki, które zaważyły, że skończyliśmy zmagania na trzecim, a nie drugim miejscu. Tradycyjnie pojawiły się schody w starciu z ekipą z Krakowa. Skończyło się remisem 3:3. Tu jedyny swój pojedynek (z Arkadiuszem Leniartem) przegrał Kacper Piorun, aktualny indywidualny mistrz Polski seniorów. Piorun całe DMP grał jednak znakomicie i zajął pierwsze miejsce na trzeciej szachownicy. Na drugiej szachownicy najlepszy był inny stilonowiec - Matthias Bluebaum.

Generalnie jednak wszyscy nasi zawodnicy zapisali sobie ten turniej bardzo na plus. Zwrócimy uwagę na dwa młode filary: 20-letniego Igora Janika - aż 6 pkt w siedmiu rozegranych partiach, a także Julię Antolak - 5,5 pkt w dziewięciu partiach.

Drugie złoto dla Klubu Szachowego Stilon. Mistrzynią Polski została Karina Cyfka

Ta ostatnia to rówieśniczka Janika. W lidze szachowej, w barwach Stilonu, bardzo udanie zastąpiła będącą w zaawansowanej ciąży Karinę Cyfkę, która niedawno zdołała jeszcze wygrać pierwszy w karierze złoty medal IMP, ale udział w drużynie lekarze już jej odradzali. Pojawiła się jednak w zastępstwie Antolak i spisała się świetnie. Julia pochodzi z Kołobrzegu, w ostatnich IMP seniorek reprezentowała klub z Grzybowa i zajęła dziesiątą pozycję. To był jej debiut w tych zmaganiach, tak samo jak występ w drużynie, gdzie w awaryjnym trybie zasiliła Gorzów.

Stilonowcy na plus zapiszą sobie cenny remis 3:3 z szachową potęgą z Katowic, gdzie m.in. Kacper Piorun pokonał Bartosza Soćko, Matthias Bluebaum zremisował z Radosławem Wojtaszkiem. Również remisami zakończyły się pojedynki Igora Janika z Danielem Sadzikowskim oraz Julii Antolak z Moniką Soćko.

Kacper Piorun ze Stilonu Gorzów mistrzem Polski! Do złota potrzebował szachowego armagedonu

Finisz ligi dla gorzowian to trzy zwycięstwa z Legnicą 5:1, LKS Wrzos Międzyborów 5:1 oraz decydujące o brązowym medalu starcie z Wieżą Pęgów 4:2. Tu jako ostatni swoją partię wygrał Kacper Piorun z Aleksandrem Hnydiukiem, przesądzając o zwycięstwie Stilonu.

ZDOBYCZE STILONOWCÓW W EKSTRALIDZE 2020:

Jurij Kryworuczko 4,5 (z 8 partii)

Matthias Bluebaum 5,5 (8)

Kacper Piorun 6 (8)

Michał Krasenkow 4,5 (8)

Marcel Kanarek 4,5 (6)

Igor Janik 6 (7)

Julia Antolak 5,5 (9)

  • 1. Votum SA Polonia Wrocław 9 16 32,5
  • 2. Wasko Hetman GKS Katowice 9 15 32,5
  • 3. KLUB SZACHOWY STILON GORZÓW 9 14 36,5
  • 4. Wieża Pęgów 9 12 30,0
  • 5. Klub Szachowy Miedź Legnica 9 10 26,5
  • 6. Klub Szachowy Silesia Racibórz 9 7 25,5
  • 7. Klub Szachowy Hetman Płock 9 6 24,5
  • 8. Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków 9 5 22,0
  • 9. UKS 21 Podlesie 9 4 21,0
  • 10. LKS Wrzos Międzyborów 9 1 19,0
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej