Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już trzecia edycja programu dofinansowań in vitro dla lubuskich par, za który odpowiada lubuska marszałek Elżbieta Polak. W tym roku procedury zaczęto wykonywać od 1 czerwca. Do końca sierpnia wykonano ich 42. Na chwilę obecną zaowocowały pięcioma ciążami (w tym jedną bliźniaczą).

– Mieszkańcy województwa wykazują duże zainteresowanie leczeniem niepłodności metodą in vitro. Efekty wcześniejszych edycji pokazują, że było warto. W tym roku kontynuujemy ten program i już mamy pierwsze sukcesy – komentuje marszałek Polak.

Tegoroczny budżet programu wynosi pół miliona złotych. Umowa z kliniką in vitro zakłada dofinansowanie 100 zabiegów. - Jednak w przypadku niewykorzystania wszystkich środków realizator będzie miał możliwość zwiększenia liczby procedur - zastrzega urząd marszałkowski.

Procedury prowadzi klinika InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu, należąca do spółki Medi Partner z Warszawy. Jednorazowe dofinansowanie z budżetu województwa może wynieść 5 tys. zł. Próbować można trzy razy. Udział w programie mogą wziąć lubuskie pary, które próbowały wcześniej konwencjonalnych metod leczenia niepłodności. Kobieta musi mieć od 20 do 40 lat.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.