Pora na wrześniową odsłonę tegorocznego DYM Festiwalu. Razem dymią w tym roku Sejf, MCK i MOS. Zobaczmy, co słychać w nadchodzący weekend.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W zaplanowanym majowym terminie Dym Festiwal z powodu pandemii nie mógł dojść do skutku. Co się odwlecze, to nie uciecze. Organizatorzy zaprosili więc fanów festiwalu na dwa weekendy w sierpniu i wrześniu. Pierwsza odsłona już za nami, miała miejsce dwa tygodnie temu. W nadchodzący weekend natomiast można wybrać się na kolejne wydarzenia

Program wydarzeń na Dym Festiwal

Piątek, 4 września

SEJF (foyer)

21.00-21.30 Dawid Gąsiorek

Dawid Gąsiorek - artysta wizualny i muzyk, zajmujący się różnymi technikami związanymi z filmem analogowym i fotografią, konstruując swoje obrazy tak, aby były integralne z warstwą dźwiękową. Zajmuje się również komponowaniem elektronicznej muzyki eksperymentalnej. Oprócz solowego projektu współtworzy zespoły: Pimpominoplan z Szymonem Gąsiorekiem, Claustrophone z Tomo Jacobsonem, Rozrabianie z Remigiuszem Dziechciarowem.

Jest kuratorem i twórcą sund-artowego festiwalu Dźwięko Działka. Przez dwa lata pracował nad animacją poklatkową wykonaną na filmie 35mm o tytule "Sequenced locations". Na potrzeby tego projektu naświetlił wiele negatywów w różnych częściach świata. Film ten jest jednocześnie wizualizacją do koncertów granych przez Dawida. Projekcja została prezentowana w formie koncertowej w rożnych kombinacjach między innymi z Teo Olterem, Łukaszem Rychlickim, Szymonem Gąsiorekiem, Mironem Grzegorkiewiczem oraz w wieloosobowych składach improwizowanych.

21.30-22.00 SKY

SKY a.k.a sorrowkillsyouth to pochodząca z Warszawy producentka, eksplorująca mroczniejsze zakątki muzyki elektronicznej, znana w podziemiach niezalu z łamiących serce, atmosferycznych setów. SKY to dźwiękowy rytuał egzorcyzmowania smutku i lęków. W jej piosenkach wybrzmiewa klimat zaginionego epizodu serialu Twin Peaks. Od czasu swojego debiutu, SKY zagrała ponad 70 koncertów w kraju i za granicą (Czechy, Słowacja, Austria, Niemcy, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Holandia, Francja), występując między innymi u boku takich artystów jak HTRK, White Ring, Sydney Valette, Bleib Modern, Soft Kill czy Xarah Dion.

MagnetOffon:

22.30-23.00 Qba Janicki solo + afterparty (Agata Kneć, Fabian, wd30...)

Qba Janicki – ur. 6 lutego 1989 w Bydgoszczy. Aktualnie zamieszkały w Sokołowsku. Od najmłodszych lat związany ze środowiskiem funkcjonującym w klubie Mózg. W swej karierze scenicznej zagrał setki koncertów, na których występował m.in. z takimi artystami jak Jerzy Mazzoll, Sławek Janicki, Roscoe Mitchell, Tomasz Sroczyński, Toshinori Kondo, Kris Wanders czy Fred Frith. Aktualnie zajmuje się pracą w zespołach Wojtek Mazolewski Quintet, Malediwy z Markiem Pospieszalskim, Kondensator Przepływu z Bartłomiejem Chmarą i Martyną Chojnacką, YO NELLY! ze Stevenem Buchananem oraz w nowo powstałych duetach z kompozytorką Teoniki Rożynek czy belgijskim producentem Obsequies. Oprócz gry na instrumentach tworzy także muzykę teatralną, współpracując z Pawłem Łysakiem, Arturem Pałygą, Grzegorzem Jaremką, Maciejem Podstawnym czy Łukaszem Korczakiem. Zaznaczył również swoją obecność na scenie hiphopowej, produkując płytę HORE, legendarnego rapera VIENIA. Dodatkowo jako współzałożyciel MÓZG FOUNDATION współpracuje przy organizacji projektów kulturalnych w Bydgoszczy i Warszawie.

Sobota, 5 września

SEJF

14.00-17.30 (czilera, słodkie, muzyczka, płyty, pieski)

Miejski Ośrodek Sztuki:

18.30-19.15 Spalarnia + premiera klipu

Spalarnia to połączenie poezji, auto-tune i muzycznego minimalizmu. Dźwięki oldskulowych samplerów i syntezatorów przeplatają się z afektem wywodzącym się performance art; łagodnie śpiewane (po polsku i po angielsku) opowieści mieszają intymność z politycznością; naiwne melodie współistnieją z ascetycznymi beatami z 909 chwiejąc na pograniczu muzyki i nie-muzyki albo pomiędzy emocjonalną dwuznacznością pomiędzy graniem dla siebie a graniem dla innych.

Spalarnia to pseudonim Wojciecha Kosmy, artysty performance znanego z inscenizacji intymnych relacji, które łączą taniec, teatr i prywatne historie. Koncerty spalarni były prezentowane m.in. w Tate Modern w Londynie, Interstate Projects w Nowym Jorku, The Island Club w Limassol, bobshop w Berlinie i POGON w Zagrzebiu. Wojciech jest członkiem założycielem kolektywu East London Cable i członkiem free jazzowego duetu Hope Scandal (z perkusistką Bobo).

Galeria Terminal08

20.30-21.15 Dynasonic

SEJF (foyer)

22.30-23.00 Loufr + afterparty (Krzaki, Młody....)

Piotr Bednarczyk (LOUFR) z Wrocławia działa głównie w dziedzinie intermedialnej muzyki kameralnej i elektroakustycznej. W muzyce kameralnej koncentruje się na poszukiwaniu nowych brzmień, wykorzystując przy tym niekonwencjonalne techniki wydobycia dźwięku i live electronics. Jego stylistyczne zainteresowania krążą wokół noise’u, glitchu i muzyki klubowej. W swoich kompozycjach wykorzystuje również działania performatywne i sterowanie oświetleniem. W ramach projektu LOUFR jako aktywny wykonawca prezentuje swoją autorską muzykę elektroniczną. Jego muzyka była prezentowana m.in. podczas festiwali muzyki współczesnej, takich jak Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, CROSSROADS, Słuchalnia, Muslab czy New Music Week.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem