Pierwszy koncert w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się 25 września. Już teraz melomani mogą kupić bilety na koncerty w nowym sezonie artystycznym.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Pierwsza połowa sezonu płynąć będzie w Filharmonii Gorzowskiej przede wszystkim pod znakiem zawsze chętnie słuchanych i nigdy nietracących na swoim artystycznym kunszcie dzieł trzech klasyków wiedeńskich – zapowiada Urszula Śliwińska, rzeczniczka CEA Filharmonii Gorzowskiej.

Ponieważ trwa Rok Beethovenowski, więc nie raz w murach filharmonii zabrzmią arcydzieła tego kompozytora. Do grudnia, a więc w pierwszej części sezonu artystycznego posłuchamy symfoniki wielkich wiedeńczyków, a także ich znakomitych kontynuatorów, takich jak Brahms, Mendelssohn czy Schubert, którzy tworząc w już w następnej epoce, bardzo świadomie czerpali z dorobku swoich poprzedników.

Wśród zaplanowanych koncertów pojawią się zarówno te dedykowane jednemu kompozytorowi – jak choćby październikowy Koncert Mozartowski, który poprowadzi maestro Jerzy Maksymiuk, ale będą i takie, w których zabrzmią obok siebie utwory klasyków i ich duchowych spadkobierców.

- Tak skomponowany program pozwoli posmakować tego, co dla muzyki symfonicznej stanowi absolutny fundament, oraz podziwiać mistrzostwo, z jakim twórcy kolejnych epok potrafili budować na nim swoją własną muzyczną wizję i tworzyć własne muzyczne światy – dodaje Urszula Śliwińska.

W nowym sezonie filharmonia zrealizuje też nowe projekty, takie jak m.in. premiera nagrodzonej opery dla dzieci i młodzieży „Salija” czy prawykonanie utworu, który Macieja Zieliński napisał specjalnie dla Filharmonii Gorzowskiej w ramach zamówienia kompozytorskiego.

Sezon zainaugurowany zostanie monograficznym koncertem 25 września, podczas którego usłyszymy dzieła Mozarta: uwerturę z młodzieńczej opery „Lucio Silla”, Koncert fortepianowy c-moll czy symfonię Jowiszową. Na scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego, a partie solowe wykona pianista Zbigniew Raubo.

Pełną ofertę koncertową znajdziemy już na stronie internetowej Filharmonii Gorzowskiej. Tam również wszelkie informacje o aktualnych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas udziału w wydarzeniach w filharmonii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem