Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie po raz pierwszy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy okradają starsze osoby z oszczędności ich życia. Tym razem nie jest to suchy komunikat, a całkiem dobry spot. Fabuła i dialogi są proste. Film nie jest przegadany. Ba, jest lepszy od mrożących krew w żyłach retrospekcji w kultowych programach Michała Fajbusiewicza.

A leci to tak: Do starszej kobiety dzwoni złodziej, który podszywa się pod chłopaka jej wnuczki Kasi. Mówi, że dziewczyna miała wypadek. Śmiertelnie potrąciła człowieka. Z więzienia może ją wyciągnąć tylko wysoka łapówka. - Mam 50 tys. zł - mówi staruszka. - To powinno wystarczyć - odpowiada złodziej. Kobieta wyjmuje oszczędności z bieliźniarki i zgodnie z instrukcją wrzuca do wybranego śmietnika.

Fikcja? Czysta prawda.

Spot nie razi sztucznością, którą zazwyczaj mają produkcje „budżetówki”. Babcia jest babcią, a oszust oszustem. W rolę tego ostatniego, w ciemnych okularach i białym T-shircie, wciela się Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

A co do oszustw. Statystyki powinny nas przerazić. O podobnych przypadkach wciąż informują policjanci. Ostatnio w historię o potrzebującej córce uwierzyła 74-letnia mieszkanka Gorzowa. Kobieta przekazała kurierowi aż 110 tys. zł (bo jest pandemia, bliscy nie mogli przyjechać osobiście, już wierzycie?).

- Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni w ten sposób zostało przekazane przestępcom niemal ćwierć miliona złotych - ostrzega Maludy, już jako rzecznik komendy. Apeluje, by rozmawiać z rodzinami, ostrzegać. - Praca prewencyjna i apele funkcjonariuszy są niezbędne i widać to po reakcjach osób, do których dzwonili oszuści. Większość z nich w porę kończy rozmowę i informuje nas. Ale zdarzają się również przypadki, które potwierdzają, że nie każdy o takich sytuacjach słyszał. Dlatego namawiam do tego, by jednak przestrzegać swoich bliskich. Chodzi tu przecież o oszczędności całego życia.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.