Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To była już czwarta edycja Pikników Chopinowskich. W tym roku, z uwagi na panującą pandemię, formuła imprez była nieco zmieniona i dostosowana do rygorów sanitarnych. Koncerty odbywały się co drugi tydzień, dla słuchaczy wyznaczona jest specjalna strefa oraz zapewniona odpowiednia odległość i środki dezynfekcji.

Dziś, w niedzielę 30 sierpnia, ostatnie spotkanie z muzyką Chopina – i nie tylko Chopina. Zagra pianista Michał Dziewior, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Obecnie odbywa studia podyplomowe na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych pianistów jak: Daniil Trifonov, Kevin Kenner, Tobias Koch, Nikolai Demidenko, Krzysztof Jabłoński, Anna Malikova, Andrzej Jasiński, Józef Stompel.

Jest zdobywcą wielu nagród konkursowych; do najważniejszych należą: tytuł Laureata Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2015), IV Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Katowicach (2016), III nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska In Memoriam w Poznaniu (2017), I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Livorno Piano Competition – Young we Włoszech (2018), wyróżnienie oraz Nagroda młodych krytyków na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie (2019).

W 2018 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Występował z recitalami m.in. w Ehrbar Saal w Wiedniu, w Łazienkach Królewskich oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Koncertował z wieloma orkiestrami, w tym: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Świętokrzyską. W 2015 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Das Sinfonieorchester Berlin, inaugurując sezon koncertowy tej orkiestry, a w roku 2016 wystąpił z recitalem na 50. Festiwalu Chopinowskim w Nohant we Francji.

Koncert  Michała Dziewiora (fortepian) z cyklu „Pikników Chopinowskich” w niedzielę 30 sierpnia godz. 16 przed Filharmonią Gorzowską. Wstęp wolny.

Program koncertu

FRYDERYK CHOPIN (1810–1849)

Nokturn H-dur op. 62 nr 1

Scherzo h-moll op. 20

Mazurki op. 24

nr 1 g-moll

nr 2 C-dur

nr 3 As-dur

nr 4 b-moll

Scherzo b-moll op. 31

***

FRYDERYK CHOPIN

Nokturn E-dur op. 62 nr 2

LUDOMIR RÓŻYCKI (1883–1953)

Suita „Italia” op. 50

I. Ave Maria

II. Campo santo

III. Dogaressa. Barcarolle

KAROL SZYMANOWSKI (1882–1937)

Wariacje na polski temat ludowy h-moll op. 10

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.