Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć tylko do 31 sierpnia 2020 roku. Trzeba pamiętać, że świadczenie zostanie przyznane najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek. To oznacza, że osoby, które złożą wniosek w sierpniu będą mogły otrzymać wsparcie tylko za ten miesiąc.

Wnioski o dodatek mogą składać osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Aby otrzymać wsparcie, należy także wykazać ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

Dodatek przysługuje również osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy. Jego otrzymanie powoduje jednak zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Dodatek wynosi 1,4 tys. zł. ZUS opłaca wprawdzie składkę emerytalną i rentową, a także zdrowotną, ale te składki nie pomniejszają wypłaty. Są finansowane z budżetu państwa, tak więc kwota dodatku jest wypłacana w całości.

– O świadczenie można wnioskować wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu lub odmowie prawa do dodatku solidarnościowego będzie dostępna także na tej platformie – informuje Agata Muichowska, rzeczniczka regionalna ZUS województwa lubuskiego.

W ramach dodatku solidarnościowego oddział ZUS w Gorzowie wypłacił do tej pory ponad 2,3 mln zł, natomiast oddział w Zielonej Górze przeszło 3,8 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.